LAJMI I FUNDIT:

Numri në rritje i sulmeve sjell luftën në territorin rus

Numri në rritje i sulmeve sjell luftën në territorin rus

Zyrtarët rusë kanë raportuar sulme vdekjeprurëse në të paktën katër lokacione në rajonin e Belgorodit dhe njësitë ruse të lidhura me Ukrainën po shtojnë inkursionet e tyre, duke sjellë luftën në territorin rus.

Reklama

Të paktën shtatë persona janë vrarë nga bombardimet në rajonet kufitare ruse që nga e premtja, sipas guvernatorit rajonal të Belgorodit, Vyacheslav Gladkov.

Dy burra dhe një grua u vranë në një breshëri prej 18 raketash të hedhura në fshatin Sobolevka, tha Gladkov. Në këtë grevë u dëmtuan edhe një gazsjellës dhe një linjë elektrike, raporton cnn.

Sërish sulm brenda territorit të Rusisë, të paktën dy të vdekur në Belgorod
Lexo po ashtu Sërish sulm brenda territorit të Rusisë, të paktën dy të vdekur në Belgorod

Sobolevka, e cila ndodhet në rrethin e qytetit Valuisky, është vendi më lindor që është goditur gjatë dy javëve të fundit.

Një linjë hekurudhore kalon nëpër fshat dhe hyn në Ukrainë në territorin e pushtuar nga Rusia në jug të sulmit, duke sugjeruar se mund të ketë synuar linjat e furnizimit të Rusisë.

Në veriperëndim përgjatë kufirit të Rusisë me Ukrainën, dy gra u vranë në fshatin Maslova Pristan kur makina e tyre u godit nga zjarri, tha Gladkov. Dy gra të tjera u vranë në bombardime të ndara në fshatrat aty pranë. /Telegrafi/