LAJMI I FUNDIT:

Nuk është mirë të mbani kuti vezësh nga kartoni: Mund të rrezikoni shëndetin

Nuk është mirë të mbani kuti vezësh nga kartoni: Mund të rrezikoni shëndetin

Ekspertët kanë dhënë shpjegimin

Reklama

Shumica e njerëzve mbajnë qese ose kuti, në kuti ka pasur ushqim, nën sloganin, nuk e dini kurrë se kur do t’ju duhet.

Mirëpo, kur është fjala për kartonin për vezë, tregimi është diçka më ndryshe dhe është mirë t’i kushtoni më shumë kujdes seç keni menduar.

Njohësit e cilësisë së vezëve thekson që paketimet e vogla nuk duhet t’i ripërdorni.

Kutitë e kartonit apo kutitë për vezë patjetër duhet hedhur pas përdorimit të parë, thekson Instituti slloven i shëndetit publik, transmeton Telegrafi.

▪ Paketimet për vezë janë bërë nga kartoni – dhe mu aty qëndron esenca e problemit. Është një material i cili nuk mund të pastrohet as të lahet, dhe prandaj shpesh është i kontaminuar me bacile dhe baktere.
▪ Gjithashtu, gjithmonë lani duart pas përdorimit të vezëve dhe ambalazhit.

▪ Shmangni vendosjen e vezëve ose paketimit të vezëve në sipërfaqe të pastra pune.
▪ Kur i thyeni, sigurohuni që përmbajtja e vezëve të mos bie në kontakt me sipërfaqen e jashtme të lëvozhgës.
▪ Të gjitha enët, enët dhe sipërfaqet e punës që kanë qenë në kontakt me vezët ose paketimin e vezëve duhet të pastrohen tërësisht.
▪ Hidheni menjëherë paketimin bosh dhe mos e ripërdorni.
▪ Lani duart tërësisht pas përdorimit të vezëve dhe/ose paketimit të vezëve.

/Telegrafi/

Në trend Stil

Më shumë
Tri shenjat që tregojnë se partneri/ja është një tradhtar serialë

Tri shenjat që tregojnë se partneri/ja është një tradhtar serialë

Lifestyle
Vendet më të mira për rritjen e fëmijëve

Vendet më të mira për rritjen e fëmijëve

Lifestyle
Ja ku ndodhet shtëpia më e shtrenjtë në botë! Ka jetuar në të mbreti, e vjetër 190 vjet, kurse tani pronar është një ukrainas me ndikim

Ja ku ndodhet shtëpia më e shtrenjtë në botë! Ka jetuar në të mbreti, e vjetër 190 vjet, kurse tani pronar është një ukrainas me ndikim

Shtëpi të bukura
Nëse doni ta dini a do t’ju tradhtojë gruaja, shikojani gjoksin

Nëse doni ta dini a do t’ju tradhtojë gruaja, shikojani gjoksin

Lifestyle
Kush do e paguajë faturën? Që të mos ziheni, ja si të veproni në varësi të rasteve

Kush do e paguajë faturën? Që të mos ziheni, ja si të veproni në varësi të rasteve

Lifestyle
Për atë që disa njerëz bëjnë shkollë me vite të tëra, pëllumbat e mësojnë për 14 ditë!

Për atë që disa njerëz bëjnë shkollë me vite të tëra, pëllumbat e mësojnë për 14 ditë!

A e dini se...
Kalo në kategori