LAJMI I FUNDIT:

Nuk duhet t’ia jepni këtë analgjetik foshnjës që është e sëmurë nga fruthi, pavarësisht nga intensiteti i kruajtjes

Nuk duhet t’ia jepni këtë analgjetik foshnjës që është e sëmurë nga fruthi, pavarësisht nga intensiteti i kruajtjes
iStock

Ekspertët rekomandojnë paracetamol, klorfenaminë dhe xhel ftohës, kurse dy analgjetikët e mëposhtëm duhen shmangur

Reklama

“Ibuprofeni” është ilaçi kryesor që e marrim kur na shqetësojnë dhimbjet dhe ënjtjet, por asnjëherë nuk është zgjidhje për foshnjat që vuajnë nga fruthi, sipas ekspertëve.

Pra, në këtë rast mund të shkaktojë pasoja të rrezikshme, por më i rrezikshmi është fasciliti nekrotizues – bakter që ha mish dhe rrezikon jetën e pacientit, duke vrarë deri në 22 për qind të të sëmurëve, raporton “TheSun”, përcjell Telegrafi.

– “Ibuprofeni” mund të jetë vërtet efektiv në trajtimin e dhimbjeve, temperaturës dhe shqetësimeve te fëmijët. Por ata që janë të sëmurë nga lia, duhet të jeni jashtëzakonisht të kujdesshëm, sepse rreziku i shfaqjes së një reaksioni serioz të lëkurës është shumë i lartë – thotë doktoresha Sarah Jarvis.

Getty Images

Çka është fruthi, si trajtohet dhe gjithçka tjetër që duhet të dini për të
Lexo po ashtu Çka është fruthi, si trajtohet dhe gjithçka tjetër që duhet të dini për të

Ekspertët këshillojnë gjithashtu shmangien e aspirinës dhe rekomandojnë paracetamol dhe xhele ftohëse për të lehtësuar simptomat e kruajtjes.

– Një antihistaminik përgjumës, si klorfenamina, mund të jetë gjithashtu i dobishëm për trajtimin e kruajtjes shqetësuese nëse fëmija juaj është mbi një vjeç. Shmangni aspirinën sepse ajo ka qenë e lidhur me zhvillimin e sindromës Reye, e cila mund të dëmtojë trurin dhe mëlçinë.

NHS rekomandon gjithashtu që fëmija juaj të pijë shumë lëngje, të shkurtojë thonjtë për të shmangur gërvishtjet ose çorapet, ta lani në ujë të ftohtë dhe të veshë rroba të gjera. /Telegrafi/