Italia e ka mposhtur Anglinë në finale të Euro 2020, duke fituar përmes penalltive, pasi koha e rregullt dhe vazhdimet përfunduan 1-1.

Reklama

Golin për Azzurët e shënoi Leonardo Bonucci, derisa për Tre Luanët realizoi Luke Shaw.

Italia ishte ekip më i mirë në fushë dhe mori notën e përgjithshme 6.98, me Anglinë që u vlerësua 6.83.

LIVE: Itali-Angli, finalja e ‘Euro 2020’ LIVE: Itali-Angli, finalja e ‘Euro 2020’

Lojtari me paraqitjen më të mirë në këtë finale ishte Bonucci, që ishte edhe golashënues, duke u notuar me 8.2.

Në anën tjetër, dështimi i kësaj sfide, Bukayo Saka me vlerësimin 6.0.

Vlerësimi i lojtarëve të tjerë i të dyja skuadrave: