LAJMI I FUNDIT:

Nora Gjakova dhe Distria Krasniqi kalojnë në finale, sigurojnë medaljet e argjendta në Grand Slamin e Bakut

Nora Gjakova dhe Distria Krasniqi kalojnë në finale, sigurojnë medaljet e argjendta në Grand Slamin e Bakut
Reklama

Xhudistët e Kosovës, Nora Gjakova dhe Distria Krasniqi kanë siguruar finalet e mëdha në kategoritë e tyre në Grand Slamin e Bakut në Azerbajxhan, ku paraqiten 446 xhudistë nga 61 shtete të ndryshme.

Kosova ka siguruar tashmë dy medalje të argjendta në Grand Slamin që po mbahet në Baku.


E para është xhudistja Nora Gjakova, e cila ka siguruar tashmë finalen e madhe në kategorinë deri në 57 kilogramë.

Në raundin e dytë, Nora fitoi me ‘ippon’ ndaj polakes Arleta Podolak, në raundin e tretë gjithashtu fitoi me ‘ippon’ ndaj gjermanes Seija Ballhaus, ndërsa në çerekfinale ajo mposhti Priscilla Gneton e Francës, po ashtu me ‘ippon’.

Në gjysmëfinale, xhudistja pejane mposhti turken Hasret Bozkurt, për të kaluar në finalen e madhe, ku do të takohet me Eteri Liperteliani të Gjeorgjisë.

Finalen dhe medaljen e argjendtë e ka siguruar edhe Distria Krasniqi në kategorinë deri në 52 kilogramë.

Në luftën e parë, Distria mposhti me ‘ëaza-ari’ brazilianen Jessica Pereria, ndërsa në çerekfinale ajo triumfoi ndaj marokenes Soumiya Iraoui.

Në gjysmëfinale, pejania mori një fitore të madhe ndaj italianes Odette Giuffrida, për të siguruar finalen e madhe ku do të ndeshet me japonezen Kisumi Omori. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Ish-agjenti i FBI-së përndjek Djokovicin, është në listën e personave me “rrezikshmëri të lartë”

Ish-agjenti i FBI-së përndjek Djokovicin, është në listën e personave me “rrezikshmëri të lartë”

Tenis
Ancelotti i është përgjigjur gazetarit: Po të jap mundësinë të pyesësh diçka tjetër

Ancelotti i është përgjigjur gazetarit: Po të jap mundësinë të pyesësh diçka tjetër

La Liga
Shqipëria në Euro 2024: Dalin detajet se si mund të siguroni një biletë për ndeshjet në Gjermani

Shqipëria në Euro 2024: Dalin detajet se si mund të siguroni një biletë për ndeshjet në Gjermani

Kombëtarja e Shqipërisë
Luis  Enrique zbulon emrin e lojtarit më me ndikim në botë, nuk është Messi apo Mbappe

Luis Enrique zbulon emrin e lojtarit më me ndikim në botë, nuk është Messi apo Mbappe

Ndërkombëtare
Publikohen emrat: Pesë largime në janar nga Chelsea, në mesin e tyre edhe Armando Broja

Publikohen emrat: Pesë largime në janar nga Chelsea, në mesin e tyre edhe Armando Broja

Premier League
Largimi i Messit nga Inter Miami vetëm çështje kohe?

Largimi i Messit nga Inter Miami vetëm çështje kohe?

Ligat tjera
Kalo në kategori