LAJMI I FUNDIT:

Njollat nga pemët tani janë një e kaluar: Me këto truqe njollat nga pemët dhe lëngjet zhduken në çast!

Njollat nga pemët tani janë një e kaluar: Me këto truqe njollat nga pemët dhe lëngjet zhduken në çast!

Njollat të cilat ndodhin nga pemët e freskëta ndonjëherë është e vështirë të hiqen. Mësoni si t’i eliminoni në tërësi me këto truqe të thjeshta

Reklama

Fëmijët, por edhe të rriturit, shpesh ndyjnë rrobat me lëng pemësh apo me pemë, aq më parë gjatë verës, kur është sezoni i mjedrave, pjeshkave, shalqinjve, manaferrave…

Njollat të cilat bëhen në rroba nga këto pemë eliminohen me shumë vështirësi. Mirëpo, ekzistojnë truqe të thjeshta të cilat njollën në tërësi do ta eliminojnë, transmeton Telegrafi.

Një mënyrë për ta hequr njollën nga pemët është përzierja e lëngut të limonit dhe uthullës së alkoolit në përpjesëtim 1:1.

Përzierjen derdheni në tufer dhe qiteni në njollë, lëreni disa minuta të qëndrojë, pastaj futeni në rrobalarëse dhe lajeni.

Mënyra tjetër është që në njollë të qitni kripë, ta lini pak të qëndrojë, pastaj ta shpëlani me ujë të ftohtë.

Pastaj rrobën e lani me ujë të nxehtë dhe detergjent për rroba ose në rrobalarëse.

Ka edhe një mënyrë si ta eliminoni njollën nga pemët:

Vendin e bërë me njollë njomeni dhe fërkojeni lehtë me tretje alkooli dhe uji në përpjesëtim 3:1.

Njëra ndër mundësitë është edhe soda e bikarbonatit, të cilën duhet fërkuar në njollë dhe duhet ta lini të veprojë disa orë, pastaj e lani në rrobalarëse. /Telegrafi/

Në trend Stil

Më shumë
Arsyeja e çuditshme pse duhet të vendosni letër alumini pas ruterit të internetit

Arsyeja e çuditshme pse duhet të vendosni letër alumini pas ruterit të internetit

Bëje vet
Njerëzit pretendojnë se ‘metoda skandinave e gjumit’ i shpëton martesat dhe marrëdhëniet e tyre: Nuk ka më zënka në shtrat

Njerëzit pretendojnë se ‘metoda skandinave e gjumit’ i shpëton martesat dhe marrëdhëniet e tyre: Nuk ka më zënka në shtrat

Lifestyle
Ja ku ndodhet shtëpia më e shtrenjtë në botë! Ka jetuar në të mbreti, e vjetër 190 vjet, kurse tani pronar është një ukrainas me ndikim

Ja ku ndodhet shtëpia më e shtrenjtë në botë! Ka jetuar në të mbreti, e vjetër 190 vjet, kurse tani pronar është një ukrainas me ndikim

Shtëpi të bukura
A e dini pse ora e mësimit në shkollë zgjat 45 minuta?

A e dini pse ora e mësimit në shkollë zgjat 45 minuta?

Stil
Nëse shikon zjarr në ëndërr, është mirë ta marrësh seriozisht

Nëse shikon zjarr në ëndërr, është mirë ta marrësh seriozisht

Lifestyle
Vendet më të mira për rritjen e fëmijëve

Vendet më të mira për rritjen e fëmijëve

Lifestyle
Kalo në kategori