LAJMI I FUNDIT:

Njëzet të vërteta që i mësoni me vonesë në jetë

Njëzet të vërteta që i mësoni me vonesë në jetë
(Foto: The Cascade)

Jeta është një udhëtim me kthesa, maja dhe lugina, male për t’u ngjitur dhe oqeane për të eksploruar.

Reklama

Kohë të mira dhe kohë të këqija. Kohë të lumtura dhe kohë të trishtuara.

Por gjithmonë, jeta është një lëvizje përpara. Pavarësisht se jeni në një udhëtim, në një farë mënyre, ju po vazhdoni dhe kjo është ajo që e bën atë kaq madhështore.

Një ditë, ju pyesni se çfarë do t’ju bëjë të ndiheni të lumtur dhe të përmbushur në këtë jetë.

Dhe tjetra, ju jeni plotësisht në rrjedhë, duke shkruar librin më të rëndësishëm të të gjithë karrierës suaj.

Më poshtë do të lexoni 20 gjërat që shumica e njerëzve i mësojnë shumë vonë në jetë, të zënë me rrjedhën që i ka marrë përditshmëria, sipas medium.com.

1. Shumica e njerëzve kanë frikë të përdorin imagjinatën e tyre

Ata janë shkëputur me fëmijën e tyre të brendshëm. Ata nuk mendojnë se janë “kreativë”. Ata i pëlqejnë gjërat “ashtu siç janë”.

2. Ëndrra juaj nuk ka rëndësi për askënd tjetër

Disa njerëz mund të kenë interes. Disa mund t’ju mbështesin në kërkimin tuaj. Por në fund të fundit, askush nuk kujdeset ose nuk do të kujdeset për ëndrrën tuaj aq shumë sa ju.

3. Miqtë lidhen me vendin ku ndodheni në jetën tuaj

Shumica e miqve qëndrojnë vetëm për një periudhë kohe, zakonisht në lidhje me interesin tuaj aktual. Por kur ecni përpara, ose përparësitë tuaja ndryshojnë, kështu ndryshojnë edhe shumica e miqve.

4. Potenciali juaj rritet me moshën

Ndërsa njerëzit rriten, ata priren të mendojnë se mund të bëjnë gjithnjë e më pak, kur në realitet, ata janë në gjendje të bëjnë gjithnjë e më shumë, sepse kanë pasur kohë për të thithur më shumë njohuri. Të jesh i mrekullueshëm në diçka është një zakon i përditshëm. Ju nuk jeni thjesht “të lindur” në atë mënyrë.

5. Spontaniteti është motra e krijimtarisë

Nëse gjithçka që bëni është të ndiqni të njëjtën rutinë çdo ditë, nuk do ta lini kurrë veten të hapur ndaj momenteve të zbulimit të papritur. A ju kujtohet sa spontan keni qenë si fëmijë? Çdo gjë mund të ndodhë, në çdo moment!

6. Ju harroni vlerën e “prekjes” me kalimin e kohës

Kur ishte hera e fundit që keni luajtur në shi?
Kur ishte hera e fundit që u ulët në një trotuar dhe shikoni nga afër të çarat, shkëmbinjtë, papastërtitë, barin e keq që rritej midis betonit dhe barit aty pranë. Bëje atë përsëri. Do të ndiheni kaq të lidhur me gjallërinë e jetës.

7. Shumica e njerëzve nuk bëjnë atë që duan

Është e vërtetë. “Rregullat” nuk janë ato që ndërtojnë jetën që ëndërronim të jetonim. Dhe arsyeja është sepse ata nuk luftuan mjaftueshëm. Ata nuk e bënë atë të ndodhë për veten e tyre. Dhe sa më shumë të rriteni dhe sa më shumë të shikoni përreth, aq më e lehtë bëhet të besoni se do të përfundoni njësoj. Mos bini në kurth.

8. Shumë ndalojnë së lexuari pas përfundimit të kolegjit

Pyetni këdo që njihni librin e fundit të mirë që ka lexuar dhe unë do të vë bast që shumica prej tyre përgjigjen me: “Uau, nuk kam lexuar një libër për një kohë të gjatë.”

9. Njerëzit flasin më shumë se sa dëgjojnë

Nuk ka asgjë më qesharake për mua sesa të dëgjosh dy persona që flasin “pranë” njëri -tjetrit, asnjëri nuk dëgjon, por pret që personi tjetër të ndalojë së foluri në mënyrë që ata të fillojnë përsëri.

10. Kreativiteti kërkon praktikë

Është për të qeshur se sa shumë ne si shoqëri e lavdërojmë dhe vlerësojmë krijimtarinë, dhe megjithatë duket se bëjmë sa më shumë që mundemi për të ndaluar dhe kontrolluar shprehjen krijuese, përveç nëse ajo është në një farë mënyre fitimprurëse.
Nëse doni të mbani muskujt tuaj krijues të pompuar dhe aktivë, duhet ta praktikoni vetë.

11. Suksesi është një term relativ

Si fëmijë, jemi mësuar të “arrijmë suksesin”. Çfarë do të thotë kjo në të vërtetë? Suksesi për një person mund të nënkuptojë të kundërtën për dikë tjetër. Përcaktoni suksesin tuaj.

12. Ju nuk mund të ndryshoni prindërit tuaj

Një e vërtetë e trishtueshme dhe e vështirë për t’u përballur ndërsa plakeni: Ju nuk mund të ndryshoni prindërit tuaj. Ata janë ata që janë. Nëse e miratojnë ose jo atë që bëni, nuk ka rëndësi. Duaji ata që të sollën në këtë botë.

13. I vetmi person me të cilin duhet të përballeni në mëngjes është vetvetja

Kur je më i ri, të duket sikur duhet të kënaqësh të gjithë botën. Mos e bëni. Veproni për t’u ndier të lumtur dhe krijoni jetën që dëshironi të jetoni për veten tuaj. Do të shihni dikë që e doni vërtet, duke ju kthyer çdo mëngjes nëse mund ta bëni këtë.

14. Asgjë nuk ndjehet aq mirë sa diçka që e bën me zemër

Asnjë shumë parash, ose arritje ose vërtetim i jashtëm nuk do të zërë kurrë vendin e asaj që bëni nga dashuria e pastër. Ndiqni zemrën tuaj dhe pjesa tjetër do të pasojë.

15. Potenciali juaj është i lidhur drejtpërdrejt me sa mirë e njihni veten

Ata që e njohin vetveten dhe i maksimizojnë pikat e tyre të forta janë ata që shkojnë atje ku duan të shkojnë. Ata që nuk e njohin veten e tyre dhe shmangin punën e vështirë të të parit të vetes nga brenda, e jetojnë jetën si vjen. Nuk kanë aftësinë për të krijuar të ardhmen për veten e tyre.

16. Disa persona do të kthehen gjithnjë

Ai fëmijë që ju ngacmonte do të vijë duke kërkuar punë. Vajza që nuk donte të dilte me ty do të të telefonojë sapo të shohë se si po ecën në karrierë. Gjithmonë ndodh kështu. Thjesht përqendrohuni tek ju, qëndroni besnikë për atë që besoni dhe të gjithë dyshuesit përfundimisht do të vijnë duke kërkuar ndihmë.

17. Ju jeni një reflektim i pesë personave me të cilët kaloni më shumë kohë

Askush nuk krijon vetveten papritur. Ne të gjithë jemi imazhe pasqyre, të skalitura përmes reflektimeve që shohim tek njerëzit e tjerë. Kjo nuk është një lojë që luani vetë. Punoni që të rrethoheni nga ata që dëshironi të jeni dhe me kalimin e kohës edhe ju do të mbani në vete gjërat që admironi – transmeton Top Channel.

18. Besimet janë relative me ato që ndjek ti

Kudo që të jeni në jetë bashkë me atë që është përreth jush dhe aspiratat tuaja aktuale, formojnë besimet tuaja. Megjithatë, askush nuk tregon se “besimet” nuk janë “të rregulluara”. Nuk ka asnjë “të drejtë” dhe “të gabuar”. E gjitha është relative. Gjeni atë që ju përshtatet.

19. Çdo gjë mund të jetë një ves

Jini të kujdesshëm. Përsëri, nuk ka “të drejtë” dhe “të gabuar” ndërsa plakeni. Një mekanizëm përballimi të një situate mund të jetë një mënyrë për t’u çlodhur nga një e diel në tjetrën. Thjesht qëndroni të vetëdijshëm për zakonet tuaja dhe si e kaloni kohën tuaj. Cilat zakone fillojnë të rriten në frekuencë – pyesni se nga vijnë? Nga ju? Dhe pse ndiheni të detyruar t’i përsërisni ato?

20.Qëllimi juaj është të jeni JU

Cili është kuptimi i jetës? Të jesh ti, gjithmonë, në gjithçka që bën, çfarëdo që do të thotë kjo për ty. Ju jeni krijuesi juaj. Ju jeni kryevepra juaj në zhvillim. Të rritesh është kuptimi që je edhe skulptura, edhe skulptori, piktori dhe portreti.

Në trend Stil

Më shumë
Nëse bojleri juaj lëshon këtë tingull – mund t'ju vrasë

Nëse bojleri juaj lëshon këtë tingull – mund t'ju vrasë

Bëje vet
Aty ku vdekja nuk do të thotë lamtumirë: Në një pjesë të largët të Indonezisë, të ndjerët - dhe trupat e tyre - mbeten pjesë e familjes

Aty ku vdekja nuk do të thotë lamtumirë: Në një pjesë të largët të Indonezisë, të ndjerët - dhe trupat e tyre - mbeten pjesë e familjes

Lifestyle
Për ty që ke stil dhe elegancë!

Për ty që ke stil dhe elegancë!

Stil
Do t’ju vlerësojnë më shumë: Cilat pyetje duhet t’ia bëni punëdhënësit të ardhshëm?

Do t’ju vlerësojnë më shumë: Cilat pyetje duhet t’ia bëni punëdhënësit të ardhshëm?

Stil
Femrat e lindura në këto tri shenja do të lulëzojnë pas moshës 50-vjeçare

Femrat e lindura në këto tri shenja do të lulëzojnë pas moshës 50-vjeçare

Astrologji
Katër numrat që nëse i telefononi mund t’jua shpëtojnë jetën

Katër numrat që nëse i telefononi mund t’jua shpëtojnë jetën

Këshilla Lifestyle
Kalo në kategori