LAJMI I FUNDIT:

Njeriu më i pasur i Azisë, një makinë e mbushur me eksploziv afër shtëpisë së tij dhe vrasja që vazhdon të mbetet “mister” në Indi

Njeriu më i pasur i Azisë, një makinë e mbushur me eksploziv afër shtëpisë së tij dhe vrasja që vazhdon të mbetet “mister” në Indi

Mukesh Ambani, njeriu më i pasur i Azisë, është përfshirë në një hetim rreth një “frikësimi me bombë”.

Reklama

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, të shtunën në mbrëmje, një oficer policie në Mumbai u arrestua për rolin e tij të pretenduar në lënien e një automjeti të mbushur me eksploziv pranë shtëpisë së Ambanit në Mumbai, Indi, muajin e kaluar, njoftoi Times of India.

Oficeri, Sachin Waze, i cili kishte udhëhequr hetimin, u thirr për tu marrë në pyetje të shtunën në mëngjes në lidhje me lidhjet e tij me automjetin, një SUV Mahindra Scorpio që u gjet i braktisur pranë rezidencës së Ambani më 25 shkurt, sipas raporteve të mediave lokale.

Brenda veturës, policia kishte gjetur një letër dhe një lëndë shpërthyese.

Së paku deri më tani, është e paqartë se kush ose cili ishte synimi i synuar i eksplozivëve dhe hetimi vazhdon.

Por çfarë e bën të mistershme të gjithë ngjarjen është fakti se në mëngjesin e 25 shkurtit, një automjet i ngarkuar me eksploziv u gjet afër shtëpisë së Mukesh Ambani, njeriu më i pasur i Azisë, në zemër të Mumbai.

Në ditët në vijim, trupi i pronarit të pretenduar të automjetit u gjet “duke u larë në det” afër kryeqytetit aktiv të tregtisë së Indisë dhe një oficer policie që u raportua i njohur për të vdekurin u arrestua.

Detektivët federalë tani po hetojnë misterin.

Ndryshe, Ambani, pronari miliarder i konglomeratit Reliance Industries, jeton me familjen e tij në rrokaqiellin e tyre personal me 27 kate që njihet si Antilia dhe kushtoi rreth 1 miliard dollarë për t’u ndërtuar.

Në një deklaratë të 26 shkurtit, një zëdhënës i Reliance Industries falënderoi policinë e Mumbait dhe tha se konglomerati ishte “i sigurt sepse policia e Mumbait do të përfundojë hetimin e tyre të plotë, shumë shpejt”.

Ambani nuk ka komentuar për hetimin dhe nuk iu përgjigj menjëherë kërkesës së Business Insider për koment rreth kësaj historie.

Ambani, pasuria e të cilit vlerësohet më shumë se 83 miliardë dollarë, është përsëri njeriu më i pasur i Azisë pasi u tejkalua për pak kohë nga biznesmeni kinez Zhong Shanshan.

Dasma e vitit 2018 e vajzës së tij, Isha Ambani, tërhoqi vëmendjen ndërkombëtare falë një performance private nga Beyoncé dhe një liste të ftuarish që përfshinte Hillary Clinton dhe Priyanka Chopra.

Ambani dhe gruaja e tij, Nita, kanë edhe dy djem: 25-vjeçarin Anant Ambani dhe 29-vjeçarin Akash Ambani. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Inteligjenca britanike: Rusët u mundën në Bakhmut, janë të zhgënjyer - flasin për humbje të mëdha

Inteligjenca britanike: Rusët u mundën në Bakhmut, janë të zhgënjyer - flasin për humbje të mëdha

Evropa
Trump pozoi me një armë: Dua ta blej një

Trump pozoi me një armë: Dua ta blej një

Amerika
Ishin strehuar në istikame duke menduar se nuk do t’i shohin, momenti kur droni kamikaz ukrainas godet ushtarët rusë

Ishin strehuar në istikame duke menduar se nuk do t’i shohin, momenti kur droni kamikaz ukrainas godet ushtarët rusë

Evropa
ISW: Ekzistojnë tri parakushte për një përparim të rëndësishëm në Ukrainë

ISW: Ekzistojnë tri parakushte për një përparim të rëndësishëm në Ukrainë

Evropa
Kthimi i tij në punë do të kushtonte mbi 500 milionë dollarë – ja çfarë ka mbetur nga aeroplani më i madh në botë, i shkatërruar në Ukrainë

Kthimi i tij në punë do të kushtonte mbi 500 milionë dollarë – ja çfarë ka mbetur nga aeroplani më i madh në botë, i shkatërruar në Ukrainë

Botë
Vrasja e policit në veri, avokati serb Stojkoviq: Sulmi nuk do të ishte i mundur pa mbështetjen e Aleksandar Vuçiqit dhe BIA-s për FSB-në ruse

Vrasja e policit në veri, avokati serb Stojkoviq: Sulmi nuk do të ishte i mundur pa mbështetjen e Aleksandar Vuçiqit dhe BIA-s për FSB-në ruse

Serbia
Kalo në kategori