LAJMI I FUNDIT:

Njëri nga të plagosurit në Skenderaj në mjekim intensiv, i amputohet këmba

Njëri nga të plagosurit në Skenderaj në mjekim intensiv, i amputohet këmba
Foto: Ilustrim

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur sot në orët e hershme të mëngjesit në një kafiteri në fshatin Runik të Skenderajt ku mbeti i vrarë një person dhe tre të tjerë u plagosën.

Njëri nga të plagosurit 32 vjeçar (1991) pasi është dërguar në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës (QKUK) i është nënshtruar një intervenimi kirurgjik, ku pas lëndimeve të rënda i është amputuar një pjesë e këmbës.

Lajmin për Telegrafin e bëri të ditur shefi i Intensives, Shaqir Uka i cili tha se pacienti kishte lëndime të rënda në këmbën e tij të djathtë.


Vrasje e rëndë, një i vdekur dhe tre të plagosur në Skenderaj
Lexo po ashtu Vrasje e rëndë, një i vdekur dhe tre të plagosur në Skenderaj

Uka po ashtu tha se pas intervenimit kirurgjik pacienti është sjellë në Mjekimin Intensiv për të marr tretman mjekësor.

“Një i lënduar nga arma e zjarrit është sjellë nga Spitali i Mitrovicës në Qendrën Emergjente të QKUK-së. Pas ekzaminimeve është vërejt që ka indikacion për intervenim kirurgjik. Lëndimi ka qenë në anën e djathtë, një lëndim në regjionin e nën-gjurit. Lëndim shumë i madh i kockave, i muskujve dhe fatkeqësisht e ka humbur atë pjesë të këmbës. Është amputuar. Pas intervenimit kirurgjik pacienti është sjellë në mjekimin intensiv ku vazhdon që të marr tretman mjekësorë.

E sa i përket gjendjes së përgjithshme të të lënduarit, Uka tha: “Gjendja e përgjithshme e tij është në fazën ku jemi duke u mundu me e stabilizu, pasi ka humbur shumë gjak dhe lëndimi ka qenë shumë serioz …”.

Ndërkaq, i lënduari tjetër është dërguar në Klinikën e Ortopedisë ku ka marrë lëndime në thembër.

Lajmin për Telegrafin e ka konfirmuar drejtori i Klinikës së Ortopedisë, Gani Jashanica, i cili tha se pacienti është në gjendje stabile dhe duke marrë trajtim mjekësorë.

“Pacienti ka lëndime në thembër, dhe është në gjendje stabile”, ka thënë Jashanica. /Telegrafi/   

Në trend Lajme

Më shumë
Flet e dashura e Faton Hajrizit: Pa e pa trupin e tij nuk besoj që ka vdekur

Flet e dashura e Faton Hajrizit: Pa e pa trupin e tij nuk besoj që ka vdekur

Lajme
Veturat e grupit të Radoiçiqit tani në përdorim nga Policia e Kosovës

Veturat e grupit të Radoiçiqit tani në përdorim nga Policia e Kosovës

Lajme

"Një mirëmbajtëse tek unë paguhet 1300 euro", sipërmarrësit në Shqipëri flasin për ngritjen e çmimeve në bregdet

Lajme
Aksident në autostradën ‘Ibrahim Rugova’, tetë të lënduar

Aksident në autostradën ‘Ibrahim Rugova’, tetë të lënduar

Kronika e Zezë
Kolonelja e Policisë Serbe: Daçiq gaboi - nuk është akt terrorist vrasja e policit serb nga Faton Hajrizi

Kolonelja e Policisë Serbe: Daçiq gaboi - nuk është akt terrorist vrasja e policit serb nga Faton Hajrizi

Siguri
Tre turistë të huaj vijnë në Kosovë dhe marrin me vete taksistin kosovar gjatë aventurave të tyre, video në

Tre turistë të huaj vijnë në Kosovë dhe marrin me vete taksistin kosovar gjatë aventurave të tyre, video në "TikTok" mori mbi gjysmë milionë klikime

Lajme
Kalo në kategori