Zelanda e Re është tronditur sot nga sulmet vdekjeprurëse që kanë ndodhur në dy xhamitë e qytetit Christchurch, ku mbetën të vrarë afro 50 persona dhe dhjetëra tjerë të plagosur.

Autori i sulmit në njërën në xhaminë Al Noor, ka filmuar veten duke kryer masakrën mbi besimtarët dhe është identifikuar si Brend Tarrant, transmeton Telegrafi.

Sulmi në dy xhamitë në Zelandën e Re, autori i masakrës shtiu për herë të dytë me pushkë mbi viktimat Sulmi në dy xhamitë në Zelandën e Re, autori i masakrës shtiu për herë të dytë me pushkë mbi viktimat

Ai madje dukej shumë i qetë rrugës për në xhami, pasi brenda veturës mund të dëgjohen këngë në gjuhën serbe kushtuar Radovan Karaxhiqi,t i akuzuar për krime lufte ndaj civilëve në Bosnjë dhe Hercegovinë.

Tarrant nuk i mjaftoi që vrau civilët në xhami, pasi filmoi veten duke i qëlluar për herë të dytë me pushkë automatike edhe pse ata tashmë ishin të vdekur. E kur mbeti pa plumba u rikthye tek vetura për të marrë karikatorë tjerë. /Telegrafi/