LAJMI I FUNDIT:

Njerëzit të cilëve u është hequr zorra qorre janë në rrezik më të lartë për të zhvilluar sëmundje serioze

Njerëzit të cilëve u është hequr zorra qorre janë në rrezik më të lartë për të zhvilluar sëmundje serioze
istockphoto

Është një mendim i rrënjosur se apendiksi është i tepërt në trup dhe se nuk shërben për asnjë qëllim

Reklama

Megjithatë, studime të shumta tregojnë se kjo nuk është plotësisht e vërtetë – është një depo e baktereve të mira.

Bakteret e dobishme ndihmojnë në ruajtjen e ekuilibrit metabolik në zorrë dhe shkatërrojnë mikrobet e dëmshme.

Ekipi amerikan nga Qendra Mjekësore Universitare UNC në Karolinën e Veriut zbuloi gjatë një sërë eksperimentesh se zorra qorre shërben si një “rezervuar i mbrojtur” i baktereve të dobishme, i cili “hyn në veprim” kur bakteret e dobishme në zorrën e trashë hollohen, transmeton Telegrafi.

Ajo që është më se e vërtetë kur bëhet fjalë për funksionin e zorrës së trashë, janë ata që e kanë hequr këtë organ me rrezik më të lartë për t’u prekur nga kanceri dhe sëmundje të tjera të rënda, a mund të parandalojmë sëmundje më të rënda përmes të ushqyerit.

Në apendiks gjenden të gjitha bakteret e mira probiotike. Nëse nuk ka apendiks, ky funksion imunorregullues humbet, mjekët zbulojnë se si mund ta kompensojnë funksionin ata që e kanë hequr këtë organ.

Duke marrë probiotikë në doza të larta, që do të thotë 20 deri në 30 miliardë çdo ditë në një kapsulë. Të paktën kaq. Kur probiotiku hyn në zorrë, ai thjesht kalon nëpër zorrët dhe pas dy muajsh është zhdukur. Duhet të merren vazhdimisht në doza të larta.

Rreziku për t’u prekur nga kanceri tek ata që nuk kanë apendiks është më i lartë pas moshës 50 vjeçare. Te femrat rreziku është pak më i lartë.

Ushqimi që është i pasur me probiotikë gjendet në sallata, agrumet, domate, speca, rrepka, mund të rrisë bakteret e dobishme të cilat parandalojnë qelizat kancerogjene. Problemi është se shumë mjekë nuk i paralajmërojnë pacientët për këtë pas operacionit të apendiksit, ata duhet ta dinë këtë. /Telegrafi/

Në trend Shendetesi

Më shumë
Pesë gjërat që mjekët nuk i bëjnë gjatë sezonit të të ftohtit dhe gripit

Pesë gjërat që mjekët nuk i bëjnë gjatë sezonit të të ftohtit dhe gripit

Shëndetësi
Bima që e ndukim dhe e shkelim, duke menduar se është një barojë, në fakt ka vlera të shumta për shëndetin

Bima që e ndukim dhe e shkelim, duke menduar se është një barojë, në fakt ka vlera të shumta për shëndetin

Ushqim i shëndetshëm
Cili ushqim e shkakton kancerin e cili jo: E vërteta prapa të gjitha miteve rreth ushqimeve

Cili ushqim e shkakton kancerin e cili jo: E vërteta prapa të gjitha miteve rreth ushqimeve

Nutricion
Shmangni këto vakte për të zvogëluar rrezikun e helmimit nga ushqimi

Shmangni këto vakte për të zvogëluar rrezikun e helmimit nga ushqimi

Shëndetësi
Çfarë janë fibrat dietike dhe përse janë të rëndësishme ato?

Çfarë janë fibrat dietike dhe përse janë të rëndësishme ato?

Ushqim i shëndetshëm
Zbulimi i hershëm shpëton jetë - muaji i ndërgjegjësimit për Kancerin e Gjirit

Zbulimi i hershëm shpëton jetë - muaji i ndërgjegjësimit për Kancerin e Gjirit

KosovaMed Healthcare
Kalo në kategori