LAJMI I FUNDIT:

Njerëzit në mënyrë të dëshpëruar po përpiqen të jetojnë përgjithmonë, këto janë metodat që po i përdorin për ta zgjatur jetëgjatësinë

Njerëzit në mënyrë të dëshpëruar po përpiqen të jetojnë përgjithmonë, këto janë metodat që po i përdorin për ta zgjatur jetëgjatësinë

Njerëzit dëshpërimisht po përpiqen të jetojnë përgjithmonë, kështu po zbatojnë një sërë praktikash të stilit të jetesës me shpresën për të mposhtur plakjen.

Shkencëtarët në anën tjetër kanë testuar disa metoda për të mposhtur pavdekësinë, transmeton Telegrafi.

Vdekja mund të ndalet – profesori kosovar i tregon mënyrat
Lexo po ashtu Vdekja mund të ndalet – profesori kosovar i tregon mënyrat

Por cilat janë praktikat më të njohura që njerëzit po përpiqen të zgjasin jetëgjatësinë e tyre. Këtu më poshtë janë disa prej tyre.


Ekspozimi ndaj të ftohtit

Një numër në rritje të provave shkencore mbështesin praktikën e ekspozimit ndaj të ftohtit si një truk kundër plakjes.

Pavarësisht nëse zhyteni në një pishinë me ujë të ftohtë me akull, ose provoni ‘krioterapinë’ – që përfshin kalimin e disa minutave në një dhomë me temperatura të ulëta – ekspozimi ndaj të ftohtit ka përfitime që mund të ndihmojnë në ngadalësimin e plakjes.

Dr. Anant Vinjamoori, Drejtor Kryesor Mjekësor i Epokës Moderne, një kompani e kujdesit shëndetësor me qendër në New York, e fokusuar në jetëgjatësinë, tha për Insider se ekspozimi ndaj të ftohtit prodhon rezultate efektive në afat të shkurtër dhe afatgjatë.

Një zhytje në një banjë me akull të ftohtë rezulton në “një rritje të prodhimit të neurotransmetuesve si epinefrina dhe dopamina”, të cilat kanë efekte të menjëhershme rinovuese dhe energjike, tha ai.

“Në periudhën afatmesme dhe afatgjate, ka disa prova që ekspozimi ndaj të ftohtit mund të zvogëlojë inflamacionin sistemik, që dihet se është një nxitës i shumë sëmundjeve kronike”, shtoi Vinjamoori.

Agjërimi

Në vitin 2019, ish-shefi i Twitter, Jack Dorsey tha se ai ha vetëm një herë në ditë dhe agjëron gjatë gjithë fundjavës – ndonëse mund të jetë afër një çrregullimi të të ngrënit, thonë ekspertët.

Megjithatë, hulumtimet sugjerojnë se modelet e të ushqyerit me kohë të kufizuar mund të rezultojnë në përfitime shëndetësore për ata me diabet dhe obezitet ose madje të rrisin mbrojtjen e trupit kundër stresit oksidativ.

A mund të bëhemi të pavdekshëm - sipas disa shkencëtarëve?
Lexo po ashtu A mund të bëhemi të pavdekshëm - sipas disa shkencëtarëve?

“Për mua, përfitimi kryesor i të ngrënit me kohë të kufizuar është rregullimi i ritmeve cirkadiane (ndryshime fizike, mendore dhe të sjelljes që pasojnë një cikël 24-orësh). Cilësia e gjumit pothuajse gjithmonë përmirësohet duke kufizuar konsumin e kalorive në orët e mbrëmjes”, tha Dr. Vinjamoori nga Modern Age.

Terapia me dritë të kuqe

Terapia me dritë të kuqe përmes dritave LED ose lazer përdoret për të ekspozuar trupin ndaj dritës së kuqe – gjatësia më e madhe e valës së dritës në spektrin e dukshëm. Ka studime që sugjerojnë se ekspozimi ndaj dritës së kuqe për 5 deri në 20 minuta mund të rrisë prodhimin e adenozinës trifosfatit, i cili është një përbërës që siguron dhe ruan energji për qelizat.

“Ndonëse nevojiten më shumë kërkime për të kuptuar përfitimet dhe mekanizmat e plotë të terapisë me dritë të kuqe, ka prova që sugjerojnë se mund të jetë e dobishme në përmirësimin e disa kushteve të lëkurës duke përfshirë aknet, plakjen, humbjen e flokëve, kujdesin ndaj plagëve dhe dëmtimin nga dielli”, thotë dermatologia Laura Buford.

Njerëzit gjithashtu që po e marrin seriozisht procesin kundër plakjes po përdorin suplemente dhe një sërë pilulash me recetë të mjekut.

‘Ashwagandha’

Ashwagandha është një barishte që është përdorur prej kohësh për procesin e anti-plakjes në Ayurveda, një sistem i lashtë i mjekësisë që rrjedhë nga India.

Bima, shpesh e klasifikuar si një ‘adaptogen’, ka një mori përfitimesh shëndetësore që variojnë nga lehtësimi i ankthit dhe stresit në qetësimin e artritit deri në rritjen e funksionit njohës.

Dr. Vinjamoori i Modern Age tha se ‘ashwagandha’ është treguar në studimet kërkimore se redukton kortizolin, një hormon që lidhet me stresin dhe përmirëson gjumin te njerëzit.

Hulumtimet e fundit kanë treguar gjithashtu se ‘ashwagandha’ mund të jetë një ilaç premtues në trajtimet kundër plakjes.

Një studim i publikuar në “Journal of Clinical Medicine” në vitin 2020 zbuloi se ‘ashwagandha’ mund të ndihmojë në ruajtjen e gjatësisë së proteinave kryesore në fund të kromozomeve të njohura si telomere. Telomeret shpesh shkurtohen në procesin e riprodhimit të ADN-së, i cili është përmendur si faktori kryesor që “përshpejton plakjen e qelizave dhe nxit proceset e degjenerimit”, vuri në dukje studimi.

Metformina

Metformina, një pilulë e përshkruar për diabetin, po përdoret gjithnjë e më shumë nga medituesit si një mënyrë për të përmirësuar mënyrën se si njerëzit plaken dhe për të ngadalësuar shfaqjen e sëmundjeve si kanceri, rënia kognitive dhe humbja e shikimit, raportoi Insider.

Ilaçi ndihmon në rregullimin e sheqerit në gjak dhe uljen e oreksit, duke i dhënë në thelb metabolizmit një nxitje dhe stimulimin e një procesi pastrimi qelizor të njohur si autofagji, raportoi Insider.

CEO i OpenAI Sam Altman tha se ‘terapia’ e tij personale kundër plakjes përfshin metformin.

Terapia hormonale 

Bilanci i hormoneve të trupit mund të ndryshojë me kalimin e moshës dhe të nxisë një sërë kushtesh të lidhura me moshën, si shtimi i peshës, ndryshimet e humorit, lodhja dhe dëshira e ulët për marrëdhënie seksuale, thanë dy mjekë të fokusuar në jetëgjatësinë për Insider. Si rezultat, ata kanë parë një interes në rritje të pacientëve për terapinë hormonale.

Dr. Vinjamoori i Modern Age tha për Insider se zëvendësimi i testosteronit ka fituar popullaritet mes burrave dhe grave pasi u bë e qartë se nivelet optimale të testosteronit mund të ndikojnë në disponimin, epshin dhe madje edhe metabolizmin.

“Rëndësia e testosteronit për gratë, në veçanti, është nënvlerësuar – testosteroni është në fakt hormoni më i bollshëm në trupin e një gruaje dhe është hormoni i parë që bie me kalimin e moshës”, tha Vinjamoori për Insider.

Nuk është vetëm testosteroni, por edhe hormonet seksuale si estrogjeni dhe progesteroni që po kërkohen nga pacientët. Vinjamoori tha se opsionet për terapinë hormonale variojnë nga pilulat tek kremrat. “Qasja mund të jetë shumë e personalizuar për ju dhe nevojat tuaja”.

Rapamicina

Rapamicina është një ilaç imunosupresiv që përdoret për të ndihmuar në trajtimin e disa llojeve të kancerit. Përdoret gjithashtu në transplantet e veshkave për të ndihmuar trupin e marrësit të organit të pranojë veshka të reja, raportoi Insider.

Pilula mund të ngadalësojë rritjen dhe riprodhimin qelizor, që do të thotë se mund të jetë një mënyrë për “për trupin të refuzojnë inflamacionin shqetësues të lidhur me moshën”, i cili mund të kontribuojë në sëmundjet e lidhura me moshën si kanceri dhe Alzheimer, raportoi Insider.

Insider raportoi se studiuesit tashmë kanë që rapamicina të ngadalësoj plakjen te mizat, minjtë e krustacevet.

Tek njerëzit, studimet kanë treguar se mund të ndihmojë në përmirësimin e funksionit imunitar, veçanërisht te të moshuarit, tha Insider.

Pavarësisht potencialit të tij për të qenë një “burim i rinisë”, askush nuk ka gjetur me të vërtetë mënyrën e duhur për t’i vendosur një miratim për plakjen, tha Insider. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
FBI nuk është plotësisht e bindur se Trump u qëllua nga një plumb - gjatë 'tentativës për vrasjen e tij'

FBI nuk është plotësisht e bindur se Trump u qëllua nga një plumb - gjatë 'tentativës për vrasjen e tij'

Amerika
Kroacia shpall persona të padëshiruar tre politikanë nga Mali i Zi - mes tyre edhe kreun e parlamentit dhe zëvendëskryeministrin

Kroacia shpall persona të padëshiruar tre politikanë nga Mali i Zi - mes tyre edhe kreun e parlamentit dhe zëvendëskryeministrin

Botë
Trump ndan letrën nga presidenti palestinez Abbas përpara takimit me Netanyahu

Trump ndan letrën nga presidenti palestinez Abbas përpara takimit me Netanyahu

Botë
Një ligjvënëse mbajti një tabelë ku shkruante

Një ligjvënëse mbajti një tabelë ku shkruante "kriminel lufte" dhe "fajtor për gjenocid" gjatë fjalimit të Netanyahu në Kongres

Botë

"Kokosi, muzika dhe fushata virale", interneti i pushtuar me Kamala Harris - a do t'i sjellë kjo më shumë vota?

Amerika
Shkon në gjashtë numri i të vdekurve në Kroaci, policia zbulon identitetin e vrasësit

Shkon në gjashtë numri i të vdekurve në Kroaci, policia zbulon identitetin e vrasësit

Kroacia
Kalo në kategori