LAJMI I FUNDIT:

Njerëz të vdekur, mijëra bagëti të ngordhura në Teksas – pamje të ‘zjarrit të dytë më të madh në historinë e SHBA-së’

Njerëz të vdekur, mijëra bagëti të ngordhura në Teksas – pamje të ‘zjarrit të dytë më të madh në historinë e SHBA-së’

Mijëra bagëti janë vrarë në një zjarr të furishëm në Teksas, në atë që po vlerësohet si zjarri i dytë më i madh në historinë e SHBA-së.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, zjarri, i cili shtrihet mbi 1.1 milion hektarë, ka shkrirë shtyllat e dritës, ka shkatërruar shtëpi dhe ka lënë një peizazh “të nxirë” pas tij.


Dy persona janë konfirmuar të vdekur nga zjarri, i cili është vetëm 5% i kontrolluar.

Banorët e Teksasit të Veriut janë paralajmëruar se zjarri mund të përkeqësohet gjatë fundjavës, i nxitur nga lagështia e ulët dhe erërat e forta.

Alarmet e motit nga zjarri janë lëshuar në Oklahoma dhe Texas Panhandle nga e shtuna deri në mesnatën e së dielës, ndërsa zjarrfikësit nxitojnë për të kontrolluar flakët.

Pjesa më e madhe e zjarreve të Teksasit – duke përfshirë zjarrin masiv Smokehouse Creek – janë në Texas Panhandle, rajoni verior i shtetit që është shtëpia e fermave të gjera të bagëtive.

Toka nuk është shumë e populluar dhe në këtë zonë rriten miliona lopë, viça, kala dhe dema.

Andaj, mijëra kafshë besohet se kanë ngordhur, tha të enjten komisioneri i bujqësisë në Teksas, Sid Miller. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Ushtarët rusë shohin vetëm një mënyrë që të kthehen të gjallë te familjet e tyre, thotë Ukraina

Ushtarët rusë shohin vetëm një mënyrë që të kthehen të gjallë te familjet e tyre, thotë Ukraina

Botë
Kërcënimi për sulm iranian ndaj Izraelit është 'real dhe i besueshëm', thotë Shtëpia e Bardhë

Kërcënimi për sulm iranian ndaj Izraelit është 'real dhe i besueshëm', thotë Shtëpia e Bardhë

Botë
Momenti kur makina e “tradhtarit ukrainas” hidhet në erë në një atentat kundër tij – pasi ai u pa duke ecur drejt saj

Momenti kur makina e “tradhtarit ukrainas” hidhet në erë në një atentat kundër tij – pasi ai u pa duke ecur drejt saj

Botë
Rritet rreziku i një lufte më të madhe - Biden e di se nuk mund të mbyllë sytë

Rritet rreziku i një lufte më të madhe - Biden e di se nuk mund të mbyllë sytë

Azia
Trump mendonte se Ukraina ‘duhet të jetë pjesë e Rusisë’ - The Guardian zbulon detaje të një libri që do të publikohet të martën

Trump mendonte se Ukraina ‘duhet të jetë pjesë e Rusisë’ - The Guardian zbulon detaje të një libri që do të publikohet të martën

Botë
Salman Rushdie përshkruan momentin kur u godit me thikë - zbulon se çfarë i tha kirurgu pas sulmit të vitit 2022

Salman Rushdie përshkruan momentin kur u godit me thikë - zbulon se çfarë i tha kirurgu pas sulmit të vitit 2022

Botë
Kalo në kategori