Koreja e Veriut ka dërguar një tren mallrash përtej kufirit në Kinë për herë të parë që kur “vendi sekret” mbylli kufijtë e tij në vitin 2020 për shkak të krizës së coronavirusit, kanë raportuar mediat koreano-jugore dhe japoneze.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, treni i mallrave kaloi “Urën e Miqësisë” që përshkon lumin Yalu dhe mbërriti në qytetin kufitar kinez të Dandong të dielën në mëngjes, thanë raportet.

Ishte e paqartë nëse treni ishte i ngarkuar me mallra apo ishte nisur bosh.

Treni ndoshta do të kthehej në Korenë e Veriut të hënën me “furnizime urgjente”, citoi agjencia koreano-jugore e lajmeve Yonhap, duke u bazuar në një burim inteligjence.

Kjo shënon herën e parë në një vit e gjysmë që Koreja e Veriut ka rihapur zyrtarisht kufirin e saj me Kinën.

Ardhja e trenit nxiti spekulime në Korenë e Jugut se Koreja e Veriut dhe Kina mund të rifillojnë flukset e tyre tregtare para pandemisë.

Koreja e Veriut ka qenë prej vitesh subjekt i sanksioneve të ashpra tregtare dhe financiare nga Këshilli i Sigurimit i OKB-së për programin e saj të armëve bërthamore.

Sanksionet, të cilat kanë goditur ekonominë e Koresë së Veriut, u vendosën me miratimin e fuqisë së vetos nga Kina.

Bllokimi i kufirit tokësor gjithashtu përkeqësoi mungesën e ushqimit, një problem i përhershëm për Korenë e Veriut.

Banka Qendrore e Koresë së Jugut vlerëson se importet e mallrave të konsumit në Veri janë praktikisht “në një ndalesë”.

Megjithatë, shërbimi i inteligjencës së Koresë së Jugut raportoi në fund të tetorit se numri i anijeve që sillnin sende thelbësore nga Kina në Korenë e Veriut ishte rritur që nga korriku 2021.

Koreja e Veriut gjithashtu akuzohet rregullisht për anashkalimin e sanksioneve duke transferuar naftë dhe qymyr dhe produkte të tjera përmes transfertave “nga anija në anije”. /Telegrafi/