LAJMI I FUNDIT:

“Një tragjedi me përmasa të mëdha”: Në një luginë, policia meksikane ka gjetur 45 qese me mbetje njerëzore

“Një tragjedi me përmasa të mëdha”: Në një luginë, policia meksikane ka gjetur 45 qese me mbetje njerëzore

Autoritetet meksikane kanë gjetur 45 qese me mbetje njerëzore në një luginë jashtë qytetit perëndimor të Guadalajara.

Reklama

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, zyrtarët po kërkonin për shtatë punonjës të rinj të qendrës së thirrjeve, të cilët ishin raportuar të zhdukur javën e kaluar, kur gjetën trupat.

Eshtrat përfshijnë burra dhe gra, dhe numri i trupave nuk dihet ende.

Kërkimet pritet të vazhdojnë për disa ditë për shkak të terrenit të vështirë.

Zyra e prokurorit të shtetit për shtetin perëndimor të Jalisco tha në një deklaratë se, pas një informacioni në kërkimin e shtatë personave, ata kishin filluar të kontrollonin në luginën Mirador del Bosque ku gjetën qeset që përfshinin pjesë të trupit.

Zjarrfikësit dhe mbrojtja civile po punonin me policinë dhe një ekuipazh helikopteri për të gjetur mbetjet.

Zyrtarët thanë se do të vazhdojnë të punojnë për të përcaktuar numrin e trupave të vdekur, kush ishin ata dhe shkaqet e vdekjes së tyre.

Ai shtoi se do të vazhdojë përpjekjet për të përcaktuar vendndodhjen e shtatë personave të raportuar si të zhdukur.

Edhe pse ende nuk është vërtetuar se si përfunduan trupat në luginë, krimet e zhdukjes janë relativisht të zakonshme në Meksikë.

Më shumë se 100,000 njerëz janë të zhdukur, sugjerojnë shifrat e qeverisë, ku shumë prej tyre janë viktima të krimit të organizuar.

Dhe për fat të keq, autorët dënohen rrallë.

Të dhënat e qeverisë tregojnë se shumë zhdukje kanë ndodhur që nga viti 2007, kur presidenti i atëhershëm Felipe Calderón nisi “luftën e tij kundër drogës”.

Tre të katërtat e të zhdukurve të raportuar ishin meshkuj dhe një e pesta ishin nën moshën 18-vjeçare në kohën e zhdukjes së tyre.

Ndërkohë familjarët e të zhdukurve ankohen se qeveria nuk po bën sa duhet për t’i gjetur ata dhe se zyrtarët janë indiferentë kur raportojnë të dashurit e tyre si të zhdukur.

Kombet e Bashkuara e kanë quajtur atë “një tragjedi njerëzore me përmasa të mëdha”. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Vrau tre persona, përfshirë një profesor – pse ‘u çmend’ kaq shumë i dyshuari që tronditi Roterdamin e Holandës?

Vrau tre persona, përfshirë një profesor – pse ‘u çmend’ kaq shumë i dyshuari që tronditi Roterdamin e Holandës?

Evropa
Lëvizje historike, Macron po i ofron Korsikës autonomi pa të drejt shkëputje nga Franca

Lëvizje historike, Macron po i ofron Korsikës autonomi pa të drejt shkëputje nga Franca

Evropa
Sheshel për aktakuzën e re të Hagës: Jam gati të shkoj vullnetarisht, por me një kusht

Sheshel për aktakuzën e re të Hagës: Jam gati të shkoj vullnetarisht, por me një kusht

Serbia
Përmbytje të mëdha në Stamboll pas reshjeve të dendura të shiut

Përmbytje të mëdha në Stamboll pas reshjeve të dendura të shiut

Turqia
Pamjet e takimit të Putinit me Kadyrov ngjallin spekulime

Pamjet e takimit të Putinit me Kadyrov ngjallin spekulime

Evropa
Një burrë i armatosur dhe me veshje ushtarake hapi zjarr brenda një spitali në Roterdam – pamjet tregojnë kaosin e krijuar

Një burrë i armatosur dhe me veshje ushtarake hapi zjarr brenda një spitali në Roterdam – pamjet tregojnë kaosin e krijuar

Evropa
Kalo në kategori