LAJMI I FUNDIT:

Një shkollë britanike “do t’i bëjë detyrojë” studentët të përdorin telefona të vjetër Nokia

Një shkollë britanike “do t’i bëjë detyrojë” studentët të përdorin telefona të vjetër Nokia

Shumë rrethe shkollore kanë vendosur ndalime të smartfonëve për nxënësit gjatë ditës së shkollës, por një shkollë britanike e ka bërë një hap më tej.

Në fakt, ajo nuk ka bërë një hap para, por një hap prapa, shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi.

Kolegji Eton, shkolla historike dhe elitare britanike me konvikt me studentë të famshëm si Princi William dhe Harry, ka krijuar një politikë të re të telefonisë celulare për studentët e vitit të parë duke filluar nga shtatori.


Këta studentë do të duhet të lënë telefonat inteligjentë në shtëpi, por të sjellin kartën e tyre SIM në shkollë dhe ta vendosin në një celular të vjetër, Nokia – me një bllok të thjeshtë numrash tek të cilët mund të kryejë vetëm telefonata dhe të dërgojë mesazhe me tekst.

Politika e shkollës britanike me konvikt bazohet në udhëzimet nga qeveria e Mbretërisë së Bashkuar që u lejon drejtorëve të miratojnë ndalimin e smartfonëve për studentët gjatë ditës së shkollës. /Telegrafi/

Në trend Teknologji

Më shumë
Meta heq kufizimet nga llogaritë e Trumpit në Facebook dhe Instagram

Meta heq kufizimet nga llogaritë e Trumpit në Facebook dhe Instagram

Teknologji
Është zbuluar një lloj i ri sulmit - synon objektiva të zgjedhura me kujdes

Është zbuluar një lloj i ri sulmit - synon objektiva të zgjedhura me kujdes

Teknologji
Telekomi i Kosovës nis zëvendësimin e BTS-ve me teknologjinë e fundit 5G

Telekomi i Kosovës nis zëvendësimin e BTS-ve me teknologjinë e fundit 5G

Teknologji
Musk thotë se iu ofrua një 'marrëveshje sekrete' për të censuruar fjalën e lirë në X, reagon ashpër Komisioni Evropian: Shihemi në gjykatë

Musk thotë se iu ofrua një 'marrëveshje sekrete' për të censuruar fjalën e lirë në X, reagon ashpër Komisioni Evropian: Shihemi në gjykatë

Teknologji
Qeveria e Giorgia Melonit njofton se Italia do të ndalojë telefonat inteligjentë në shkolla

Qeveria e Giorgia Melonit njofton se Italia do të ndalojë telefonat inteligjentë në shkolla

Teknologji
Nis misioni më i fundit Falcon 9 Starlink i SpaceX

Nis misioni më i fundit Falcon 9 Starlink i SpaceX

Teknologji
Kalo në kategori