LAJMI I FUNDIT:

Një rrjedhje e madhe e të dhënave thuhet se ka zbuluar sesi Credit Suisse “u shërbeu njerëzve të fortë dhe spiunëve”

Një rrjedhje e madhe e të dhënave thuhet se ka zbuluar sesi Credit Suisse “u shërbeu njerëzve të fortë dhe spiunëve”

Credit Suisse po përpiqej të dielën “për të kontrolluar pasojat” nga skandali i saj i fundit pasi disa gazeta raportuan se më shumë se 18,000 llogari të zbuluara treguan se kriminelët, të dyshuarit për abuzues të të drejtave të njeriut dhe individë të sanksionuar, përfshirë diktatorët, kishin qenë klientë të bankës zvicerane.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, informacioni i rrjedhur, i cili mbulonte llogari që mbanin më shumë se 100 miliardë dollarë, erdhën nga një sinjalizues i cili ndau gjetjet e tij me gazetën gjermane Süddeutsche Zeitung, sipas një njoftimi për shtyp.


Gazeta më pas përfshiu një grup kundër korrupsionit dhe 46 media të tjera në mbarë botën, duke përfshirë The New York Times, Guardian, Le Monde dhe të tjera.

Siç bëhet e ditur, llogaritë ishin hapur nga vitet 1940 deri në vitet 2010, sipas njoftimit të së dielës nga Projekti i Raportimit të Krimit të Organizuar dhe Korrupsionit.

“Unë kam parë shumë shpesh kriminelë dhe politikanë të korruptuar që mund të vazhdojnë të bëjnë biznes si zakonisht, pavarësisht nga rrethanat, sepse ata janë të sigurt se fitimet e tyre të paligjshme do të mbahen të sigurta”, citohet të ketë thënë Paul Radu, bashkë-themeluesi i OCCRP, thuhet në deklaratë.

“Hetimi ynë ekspozon se si këta njerëz mund të anashkalojnë rregulloret pavarësisht krimeve të tyre, në dëm të demokracive dhe njerëzve në mbarë botën”.

Siç thekson The New York Times, rrjedhja e jashtëzakonshme e të dhënave nga Credit Suisse, një nga bankat më ikonike në botë, po ekspozon se si banka mbante qindra miliona dollarë për krerët e shtetit, zyrtarët e inteligjencës, biznesmenë të sanksionuar dhe abuzues të të drejtave të njeriut, ndër shumë të tjerë.

Ndërsa bankat zvicerane, të njohura botërisht për ligjet e rrepta të fshehtësisë së vendit që mbrojnë klientët, nuk supozohet të pranojnë para të lidhura me aktivitetin kriminal, ligji është kryesisht i pazbatuar, sipas The New York Times, e cila citon një ish-drejtues të një agjencie zvicerane kundër pastrimit të parave.

Dhe Credit Suisse tha në një deklaratë gati 400 fjalësh të dielën se “i hedh poshtë me forcë” akuzat e bëra në lidhje me praktikat e saj të biznesit.

“Çështjet e paraqitura janë kryesisht historike, në disa raste që datojnë deri në vitet 1940 dhe rrëfimet e këtyre çështjeve bazohen në informacione të pjesshme, të pasakta ose selektive të nxjerra jashtë kontekstit, duke rezultuar në interpretime tendencioze të sjelljes së biznesit të bankës”, ka thënë banka.

Rreth 90% e llogarive në rrjedhje ishin mbyllur ose ishin në proces mbylljeje përpara se të fillonin hetimet në media, ka bërë të ditur banka.

Ndryshe, për pjesën më të madhe të dekadës së kaluar, gjiganti financiar me bazë në Cyrih ka kaluar nga një krizë në tjetrën, ndërsa është përballur me rolin e tij për të ndihmuar klientët të pastrojnë fondet e marra në mënyrë të paligjshme, të strehojnë asetet nga taksat dhe të ndihmojnë në korrupsion.

Ndër tjerash, në vitin 2014, banka u deklarua fajtore për ndihmën e amerikanëve për të paraqitur deklarata false tatimore dhe ra dakord të paguante 2.6 miliardë dollarë gjoba dhe kthim.

Veç kësaj, vitin e kaluar, ajo ra dakord të paguante 475 milionë dollarë për rolin e saj në një skemë ryshfeti në Mozambik. /Telegrafi/