LAJMI I FUNDIT:

Një model i vjetër “i ndryshkur” i Ford shitet për më shumë se 200 mijë euro

Një model i vjetër “i ndryshkur” i Ford shitet për më shumë se 200 mijë euro

Një Ford XY Falcon GT i vitit 1970, është shitur së fundmi në një ankand për afro 230,000 dollarë (rreth 210,000 euro), edhe pse ende i mbuluar me pluhur dhe papastërtia.

Raportohet nga mediat se për gjetjen e këtij Falcon ultra të veçantë, u kujdes shtëpia e ankandeve Grays.com, transmeton Telegrafi.

Në momentin që u shit, vetura në fjalë ishte ende e mbuluar me pluhur dhe papastërti.

Kjo për faktin se qëndroi në garazhin e një shtëpie për 50 vjet.

Ford ka ndërtuar afërsisht 1500 modele, duke filluar që nga viti 1970.

Ky model është i pajisur me një motor 5.8 litërsh, që në atë kohë u vlerësua si 300 kuaj fuqi.

Por si shumë makina të epokës klasike, edhe kjo besohet se është e nënvlerësuar.

Edhe pse ka kaluar shumë kohë i mbyllur, pjesa e brendshme e tij është në gjendje të mirë, ndërsa pjesa e jashtme ka disa dëmtime dhe pika ndryshku.

E Odometri i tij tregon mbi 100 mijë kilometra të kaluara.

XY Falcon është ndër makinat e fuqishme më të kërkuara në Australi, të cilat po marrin vëmendje globale këto ditë.

Ndryshe, një XY Falcon GTHO i vitit 1971, u shit mbi 1 milionë euro në ankand. /Telegrafi/


Në trend Auto

Më shumë
Befasi për drejtuesit e mjeteve në Gjermani: Policia ka një strategji të re me kamerat e shpejtësisë

Befasi për drejtuesit e mjeteve në Gjermani: Policia ka një strategji të re me kamerat e shpejtësisë

Auto
Çfarë domethënie kanë numrat dhe shkronjat në goma?

Çfarë domethënie kanë numrat dhe shkronjat në goma?

Auto
Gjoba deri në 10 mijë euro në Gjermani - Cilat gjëra të zakonshme nuk duhet t'i keni në veturë

Gjoba deri në 10 mijë euro në Gjermani - Cilat gjëra të zakonshme nuk duhet t'i keni në veturë

Auto
Nëse nuk i bëjnë këto dy gjëra, ata 'do të vdesin' - Elon Musk vjen me këshilla për drejtuesit e rivalit të Tesla-s, Rivian

Nëse nuk i bëjnë këto dy gjëra, ata 'do të vdesin' - Elon Musk vjen me këshilla për drejtuesit e rivalit të Tesla-s, Rivian

EVs
Shell prezanton mbushësin e parë elektrik për vetura

Shell prezanton mbushësin e parë elektrik për vetura

Shell
A e dini se për çfarë shërben tapa e derës së veturës, e cila është shumë e rëndësishme?

A e dini se për çfarë shërben tapa e derës së veturës, e cila është shumë e rëndësishme?

Auto
Kalo në kategori