LAJMI I FUNDIT:

Një ishull në Itali thuhet se ka më shumë Fiat Panda se sa njerëz

Një ishull në Itali thuhet se ka më shumë Fiat Panda se sa njerëz

Fiat krijoi një film dokumentar të quajtur “Pandelleria”, duke vënë theksin mbi numrin mbresëlënës të Panda në ishullin italian të Pantelleria.

Reklama

Prodhuesi i automjeteve ia kushtoi filmin punëtorëve të fabrikës Pomigliano d’Arco në Itali, shtëpia e prodhimit të gjeneratës të Fiat Panda, përcjell Telegrafi.

Filmi sugjeron që Pantelleria ka “më shumë Panda se sa njerëz”, gjë që është e vështirë të besohet për një vend me një popullsi prej 7,335 individësh.

Sidoqoftë, pretendimi se ishulli ka “dendësinë më të madhe të Panda në botë” tingëllon i saktë.

Përveç Pantelleria e cila ndodhet në Sicili, modeli është një pamje dominuese në vendet turistike të vendeve të Mesdheut.

Filmi dokumentar thuhet se tregon 14 banorë të Pantelleria, të cilët pavarësisht nga profesionet dhe prejardhjet e tyre të ndryshme, të gjithë kanë të përbashkët dashurinë e tyre për makinën ikonë të qytetit.

Ndryshe, kanë kaluar më shumë se katër dekada që nga debutimi i gjeneratës së parë Panda në Motor Show 1980 në Gjenevë. /Telegrafi/

Në trend Auto

Më shumë
Rolls-Royce Cullinan Blue Shadow Edition është frymëzuar nga hapësira

Rolls-Royce Cullinan Blue Shadow Edition është frymëzuar nga hapësira

Auto
Tre Tesla Roadster të rinj të braktisur në Kinë u blenë nga një prodhues makinash tashmë i falimentuar

Tre Tesla Roadster të rinj të braktisur në Kinë u blenë nga një prodhues makinash tashmë i falimentuar

Auto
Një Oldsmobile 442 është nxjerrë nga hambari - pamjet janë befasuese pas pastrimit të parë të veturës klasike në 20 vjet

Një Oldsmobile 442 është nxjerrë nga hambari - pamjet janë befasuese pas pastrimit të parë të veturës klasike në 20 vjet

Auto
Po lëvizte me shpejtësi të madhe në Georgia, detaje të ngjarjes kur një veturë 'u ngjit' mbi karrotrec dhe fluturoi 36 metra

Po lëvizte me shpejtësi të madhe në Georgia, detaje të ngjarjes kur një veturë 'u ngjit' mbi karrotrec dhe fluturoi 36 metra

Auto
Ndoqën gabimisht navigacionin, turistët në Hawaii përfunduan me automjetin e tyre në oqean

Ndoqën gabimisht navigacionin, turistët në Hawaii përfunduan me automjetin e tyre në oqean

Auto
UBT përzgjedhet si model për të prezantuar në konferencën WURI 2023

UBT përzgjedhet si model për të prezantuar në konferencën WURI 2023

UBT
Kalo në kategori