LAJMI I FUNDIT:

Një grup pune i ekspertëve të Maqedonisë së Veriut dhe Bullgarisë do të punojnë për lidhjen hekurudhore

Një grup pune i ekspertëve të Maqedonisë së Veriut dhe Bullgarisë do të punojnë për lidhjen hekurudhore

Qeveria pranoi tekstin e harmonizuar të Memorandumit të Mirëkuptimit për zhvillimin e lidhjes hekurudhore ndërmjet Republikës së Maqedonisë së Veriut dhe Republikës së Bullgarisë “Shkup-Sofje”.

Reklama

Memorandumi, i prezantuar nga ministritë e transportit dhe komunikacionit të dy vendeve, pritet të nënshkruhet gjatë një seance të përbashkët të dy qeverive, që do të mbahet nesër në Sofje.

“Dokumenti shpreh pëlqimin për krijimin e një grupi të përbashkët pune të përbërë nga ekspertë me kapacitet dhe ekspertizë të duhur profesionale në fusha të tilla si menaxhimi i projekteve, ligji evropian dhe ndërkombëtar, inxhinieria dhe menaxhimi financiar, me qëllim përshpejtimin e procesit të aktiviteteve përgatitore dhe zbatuese për Projektin.

Memorandumi është përgatitur duke marrë parasysh zhvillimin e marrëdhënieve të fqinjësisë së mirë ndërmjet dy vendeve, si dhe nevojën për forcimin e aktiviteteve ekonomike dhe tregtare dhe thekson qëllimin e përbashkët për zhvillimin e “Projektit të Lidhjes Hekurudhore Shkup-Sofje”, i cili është i interes të përbashkët dhe rajonal dhe ka një rëndësi të rëndësishme strategjike dhe ekonomike për qytetarët dhe ekonomitë e të dy vendeve”, thonë nga Qeveria e RMV-së.

Sipas memorandumit, Grupi Punues do të takohet të paktën katër herë në vit në nivel ekspertësh për të punuar në ecurinë e zbatimit të projektit./Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Rashiq flet për prapaskenat e ngjarjeve në veri: Grupi i armatosur priti ndihmë, shpresuan në ndërhyrjen e KFOR-it

Rashiq flet për prapaskenat e ngjarjeve në veri: Grupi i armatosur priti ndihmë, shpresuan në ndërhyrjen e KFOR-it

Siguri
Janjiq: Shumica e njerëzve në Beograd e pranojnë realitetin –  asgjë nuk mund të arrihet me forcë në Kosovë

Janjiq: Shumica e njerëzve në Beograd e pranojnë realitetin – asgjë nuk mund të arrihet me forcë në Kosovë

Lajme
Kurti: Vuçiq më tha në Bruksel, Milan Radoiçiq do të bëhet Adem Jashari i serbëve të Kosovës

Kurti: Vuçiq më tha në Bruksel, Milan Radoiçiq do të bëhet Adem Jashari i serbëve të Kosovës

Lajme
Daçiq i del në mbrojtje terroristit, thotë se video ku shihet Radoiçiq nuk është e ditës kur ndodhi sulmi terrorist

Daçiq i del në mbrojtje terroristit, thotë se video ku shihet Radoiçiq nuk është e ditës kur ndodhi sulmi terrorist

Lajme
Ish-ushtaraku i FSK-së analizon veprimet taktike të grupit terrorist në veri, ka dyshime se drejtues nuk ishte vetëm Radoiçiq

Ish-ushtaraku i FSK-së analizon veprimet taktike të grupit terrorist në veri, ka dyshime se drejtues nuk ishte vetëm Radoiçiq

Siguri
Rrëfimi i pelegrinëve në Manastirin e Banjskës: U plaçkitëm nga sulmuesit e armatosur - e çuditshme që KFOR-i i injoroi

Rrëfimi i pelegrinëve në Manastirin e Banjskës: U plaçkitëm nga sulmuesit e armatosur - e çuditshme që KFOR-i i injoroi

Lajme
Kalo në kategori