LAJMI I FUNDIT:

Një grua në Kinë humb jetën nga llojet e kombinuara të gripit të shpendëve

Një grua në Kinë humb jetën nga llojet e kombinuara të gripit të shpendëve

Kina ka raportuar vdekjen e një gruaje që u infektua me lloje të kombinuara të gripit të shpendëve, H3N2 dhe H10N5, por e vlerësoi rrezikun e bartjes nga njeriu te njeriu si i ulët.

Në fund të nëntorit, një grua 63-vjeçare nga provinca Anhui, e cila kishte probleme kronike shëndetësore, u sëmur dhe shfaqi simptoma të gripit – kollë, dhimbje të fytit dhe temperaturë.

Ajo vdiq pas 16 ditësh, tha Administrata Kombëtare për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve, transmeton Telegrafi.

Analiza e sekuencës gjenomike të virusit ka treguar se është një lloj i gripit të shpendëve H10N5, që nuk ka aftësinë të infektojë në mënyrë efektive njerëzit.

“Ky rast është një episod i bartjes së sëmundjes nga një specie në tjetrën, nga zogjtë te njerëzit”, tha administrata.

“Ekzaminimi i kontakteve të ngushta ishte negativ dhe nuk u zbuluan raste të dyshimta”, shtoi administrata, duke theksuar se rreziku i bartjes nga njeriu te njeriu i sëmundjes është i ulët dhe se nuk ka ndodhur.

Kina është shtëpia e një numri të madh zogjsh të kultivuar dhe të egër të llojeve të ndryshme, duke krijuar një mjedis ideal për viruset e shpendëve që përzihen dhe ndryshojnë.

Në trend Botë

Më shumë
Kush është Kaja Kallas, gruaja që mund të zëvendësojë Borrellin?

Kush është Kaja Kallas, gruaja që mund të zëvendësojë Borrellin?

Evropa
Sa armë bërthamore ka aktualisht NATO - dhe vendet e tjera - dhe Rusia?

Sa armë bërthamore ka aktualisht NATO - dhe vendet e tjera - dhe Rusia?

Botë
Më shumë se 550 pelegrinë - shumica egjiptianë - thuhet se kanë vdekur në Mekë pasi temperaturat shkuan në mbi 50 gradë Celsius

Më shumë se 550 pelegrinë - shumica egjiptianë - thuhet se kanë vdekur në Mekë pasi temperaturat shkuan në mbi 50 gradë Celsius

Botë
Siguria kombëtare gjermane

Siguria kombëtare gjermane "e tensionuar", thotë ministrja e Brendshme e vendit

Evropa
Në Rusi raportohen 139 raste me simptoma të botulizmit, shumë prej tyre janë në gjendje të rëndë

Në Rusi raportohen 139 raste me simptoma të botulizmit, shumë prej tyre janë në gjendje të rëndë

Evropa
Turmat po shijonin plazhin, u tronditën kur një peshkaqen po notonte me shpejtësi drejt bregut të një plazhi të njohur turistik në Spanjë

Turmat po shijonin plazhin, u tronditën kur një peshkaqen po notonte me shpejtësi drejt bregut të një plazhi të njohur turistik në Spanjë

Evropa
Kalo në kategori