LAJMI I FUNDIT:

Një grua lind foshnjën në bordin e aeroplanit amerikan, me të cilin po evakuohej nga Afganistani

Një grua lind foshnjën në bordin e aeroplanit amerikan, me të cilin po evakuohej nga Afganistani
Reklama

Një nënë afgane lindi një vajzë vetëm pasi aeroplani preku bazën ajrore Ramstein në Gjermani të shtunën në bordin e një fluturimi evakuimi të ushtrisë amerikane, tha Forca Ajrore e SHBA-së në mediat e saj sociale.

Sipas medieve të huaja, përcjell Telegrafi, në një postim në Twitter të dielën, US Air Mobility Command tha se gruaja filloi të lindte foshnjën e saj në një aeroplan transporti C-17 gjatë pjesës së dytë të udhëtimit të saj duke ikur, pas marrjes së Afganistanit nga talebanët.


Fluturimi ishte nga një bazë në Lindjen e Mesme drejt bazës së madhe ajrore amerikane në Gjermani.

Forcat Ajrore të SHBA-së thanë se nëna filloi të kishte komplikime ndërsa avioni ishte në lartësinë e fluturimit, në rreth mbi 8,500 metra, për shkak të presionit më të ulët të ajrit në aeroplan.

“Komandanti i avionit vendosi të zbriste në lartësi për të rritur presionin e ajrit në aeroplan, gjë që ndihmoi në stabilizimin dhe shpëtimin e jetës së nënës”, citohet të jetë thënë në postim.

Pasi aeroplani ishte në tokë në bazën Ramstein, personeli nga Grupi i 86-të Mjekësor i Forcave Ajrore ndihmoi në lindjen e foshnjës në gjirin e ngarkesave të C-17, thuhej në cicërimë.

Nëna dhe foshnja më pas u transportuan në një institucion mjekësor aty pranë, ku ata janë në gjendje të mirë.

Ndryshe, Baza Ajrore Ramstein është shfaqur si një pikë kryesore tranziti për të evakuuarit nga Afganistani.

Të premten, Forcat Ajrore thanë se një nga fluturimet e saj C-17 nga Afganistani kishte vendosur një rekord për numrin e njerëzve të transportuar ndonjëherë në bordin e aeroplanit.

Një fluturim më 15 gusht për të cilin Forcat Ajrore fillimisht thanë se mbante 640 persona në të vërtetë kishin 823 në bord. /Telegrafi/

Në trend Fun

Më shumë
Burri nga Gjermania shet monedhën 2 euroshe për 99 mijë

Burri nga Gjermania shet monedhën 2 euroshe për 99 mijë

Interesante
I pastrehu në Itali fitoi 37 mijë euro në lotari, nuk mund të tërhiqte paratë për shkak të dokumenteve të skaduara – megjithatë autoritetet e ndihmuan

I pastrehu në Itali fitoi 37 mijë euro në lotari, nuk mund të tërhiqte paratë për shkak të dokumenteve të skaduara – megjithatë autoritetet e ndihmuan

Interesante
Baba Vanga parashikoi se në vitin 2024 do të bëhet një atentat ndaj Putinit

Baba Vanga parashikoi se në vitin 2024 do të bëhet një atentat ndaj Putinit

Interesante
Pamje horror - burri ndjeu se familja e tij po vëzhgohej nga dikush, më pas zbuloi përmes kamerave diçka që nuk do ta besonte kurrë

Pamje horror - burri ndjeu se familja e tij po vëzhgohej nga dikush, më pas zbuloi përmes kamerave diçka që nuk do ta besonte kurrë

Interesante
Një dhi, si një

Një dhi, si një "mysafir i paftuar" ka bërë që të evakuohet një qendër e riciklimit në Angli

Fun
Macja bëri të qeshin të gjithë me reagimin e saj ndaj veterinerit

Macja bëri të qeshin të gjithë me reagimin e saj ndaj veterinerit

Interesante
Kalo në kategori