LAJMI I FUNDIT:

Një ekip shkencëtarësh në Singapor janë përpjekur të parashikojnë se kur do të përfundojë pandemia dhe ky është rezultati

Një ekip shkencëtarësh në Singapor janë përpjekur të parashikojnë se kur do të përfundojë pandemia dhe ky është rezultati

Një ekip shkencëtarësh nga Universiteti i Teknologjisë dhe Dizajnit (SUTD) në Singapor u përpoqën të parashikojnë se kur do të përfundojë pandemia e coronavirusit.

Reklama

Shkencëtarët nga ky universitet kanë përdorur në hulumtimin e tyre një model matematikor të njohur si SIR.

Modeli i tyre llogarit shkallën në të cilën përhapet sëmundja dhe në çfarë niveli njerëzit shërohen nga ajo sëmundje, transmeton Telegrafi.

Të dhënat e përdorura në këtë studim janë vetëm raste të konfirmuara të infeksionit me coronavirus, numri i testeve të kryera dhe numri i vdekjeve të konfirmuara.

Bazuar në këto të dhëna, ata përcaktuan një cikël të vetëm jetësor të coronavirusit.

Sigurisht, duhet të kihet parasysh se këto të dhëna kanë shumë të ngjarë që të mos paraqesin pamjen e vërtetë, dhe për këtë arsye gjithçka duhet të merret me një dozë të lartë kujdesi.

Por rezultatet janë interesante.

Sistemi i tyre i inteligjencës artificiale parashikon që pandemia e coronavirusit në të gjithë botën do të përfundojë në dhjetor, duke vërejtur se ajo ndryshon në vende të ndryshme.

Kështu, në Australi, fundi i pandemisë parashikohet në qershor dhe në Itali në tetor.

Ne kemi përmendur tashmë, dhe pjesëmarrësit e këtij hulumtimi vetë vërejnë – modeli dhe të dhënat nuk mund të kapin në mënyrë të duhur kompleksitetin dhe dinamikën e përhapjes së sëmundjes COVID-19, por ata besojnë se parashikimet e tyre janë një vlerësim mjaft i mirë dhe mund të shërbejnë për planifikimin proaktiv që vendet i qasen kur hiqet karantina ose liria e lëvizjes të jetë më e madhe, përcjell Telegrafi.

Çfarë dhe si parashikon modeli?

Historia na mëson se evolucionet pandemike nuk janë plotësisht të rastësishme në natyrë, por ndjekin një linjë të ciklit jetësor që fillon në momentin e një shpërthimi, ka një kulm të shpërthimit dhe pastaj ngadalësohet derisa epidemia të ketë zbritur plotësisht.

Kjo e bindi ekipin në SUTD se mund të parashikonte ciklin jetësor të coronavirusit. Por së pari ata kishin nevojë për të mbledhur shumë informacione.

Të dhënat e coronavirusit janë marrë nga Our World Data, një organizatë kërkimore për çështjet më të mëdha në botë.

Ekipi më pas përdori këto të dhëna me modelin e tyre matematikor për të parashikuar se sa njerëz do të infektoheshin në të ardhmen.

Ekipi i studiuesve tregon se sipas parashikimeve të tyre, duhet të tregohet kujdes gjithashtu. Një optimizëm i tepërt mund të minojë para kohe disiplinën dhe kufizimet qeveritare në vendet e veçanta, duke zgjeruar kështu epideminë.

Ata paralajmërojnë gjithashtu se saktësia e modelit të tyre varet gjithashtu nga cilësia e të dhënave që ata përdorën për parashikim.

Gjithashtu, modeli nuk mund të parashikojë efektet e vendimeve politike.

Për shembull, masa e Singaporit për të zgjatur karantinën mund të lakojë kurbën më herët sesa ishte parashikuar, ndërsa relaksimi i hershëm i distancës sociale në SHBA mund të vonojë fundin e pandemisë.

Megjithatë, Jianxi Luo beson se parashikimet mund të ndihmojnë në përgatitjen për fazën tjetër të virusit – me kusht që ato të jenë të sakta. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Kılıçdaroglu humb imunitetin, ai mund të përfundojë në gjykatë për fyerjet ndaj Erdoganit

Kılıçdaroglu humb imunitetin, ai mund të përfundojë në gjykatë për fyerjet ndaj Erdoganit

Turqia
Si t'i njohim huliganët në një protestë: Këto janë detajet që i dallon ata, tregon eksperti serb

Si t'i njohim huliganët në një protestë: Këto janë detajet që i dallon ata, tregon eksperti serb

Serbia
Shefi i mercenarëve të Wagner nis

Shefi i mercenarëve të Wagner nis "një sulm tjetër shpërthyes" ndaj Kremlinit, pas sulmit të supozuar me dronë në Moskë

Botë
Inteligjenca ushtarake ukrainase e di në kohë reale se ku janë Putin dhe Prigozhin

Inteligjenca ushtarake ukrainase e di në kohë reale se ku janë Putin dhe Prigozhin

Evropa
Blinken i kërkon Turqisë të miratojë pranimin e Suedisë në NATO

Blinken i kërkon Turqisë të miratojë pranimin e Suedisë në NATO

Evropa
Air New Zealand do të peshojë pasagjerët para hipjes në aeroplan - linja ajrore tregon arsyet

Air New Zealand do të peshojë pasagjerët para hipjes në aeroplan - linja ajrore tregon arsyet

Australia
Kalo në kategori