LAJMI I FUNDIT:

Një çift vodhi nga një restorant në Spanjë, 45 shishe verë me vlerë 1.6 milionë euro

Një çift vodhi nga një restorant në Spanjë, 45 shishe verë me vlerë 1.6 milionë euro

Një grua meksikane dhe i dashuri i saj, shtetas rumuno-holandez, vodhën 45 shishe verë nga restoranti i famshëm Atrio në Caceres, në perëndim të Spanjës, për të cilat u dënuan me katër vjet burg. Vlera e verërave kap shumën e 1.6 milion eurove.

Reklama

Vjedhja ndodhi më 27 tetor 2021 dhe ishte planifikuar “deri në detajet më të vogla”, thanë oficerët e policisë, transmeton Telegrafi.

Ata i mbështjellën shishet e verës në peshqirët e hotelit për t’i parandaluar ato të thyheshin dhe i fshehën në çanta udhëtimi, thuhet në dokumentet e gjykatës, raporton CNN.

Në po të njëjta dokumente thuhet se ata vodhën dy shishe nga veraria franceze Chateau d’Yquem, njëra e vitit 1806, e cila ishte e listuar në menunë e verërave të Atrio, me vlerë 350 mijë euro dhe tjetra e vitit 1883, me vlerë 45 mijë euro.

Sipas detajeve të detajuara në vendimin e një paneli prej tre gjyqtarësh të gjykatës provinciale në Caceres, shumë shishe të tjera ishin nga veraritë e njohura të prodhuara gjatë viteve 1990 dhe 2000.

Një zëdhënës i gjykatës tha se emri i çiftit nuk mund të përmendet për arsye të privatësisë. Çifti e vizitoi restorantin tre herë brenda një muaji, para se të kryente vjedhjen. Natën e vjedhjes, gruaja u regjistrua në hotelin e vogël luksoz Atrio, duke përdorur një pasaportë të rreme zvicerane.

Gjykata e dënoi gruan me katër vjet burg dhe burrin me katër vjet e gjysmë për vjedhje. Ata gjithashtu u urdhëruan të paguajnë 753 mijë euro si dëmshpërblim. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Gerashchenko: 16,000 persona gjenden në “zonën kritike” pas shkatërrimit të digës

Gerashchenko: 16,000 persona gjenden në “zonën kritike” pas shkatërrimit të digës

Evropa
Ukrainasit përgjojnë telefonatat e rusëve, paralajmërojnë se forcat pushtuese planifikojnë shkatërrimin e digave tjera

Ukrainasit përgjojnë telefonatat e rusëve, paralajmërojnë se forcat pushtuese planifikojnë shkatërrimin e digave tjera

Evropa
Shkatërrohet një digë e rëndësishme pranë Khersonit, publikohen pamjet - Zelensky thërret një takim urgjent

Shkatërrohet një digë e rëndësishme pranë Khersonit, publikohen pamjet - Zelensky thërret një takim urgjent

Botë
Rusët pro-ukrainas: Ne vramë një kolonel rus - ai kishte vrarë civilë edhe në Jugosllavi

Rusët pro-ukrainas: Ne vramë një kolonel rus - ai kishte vrarë civilë edhe në Jugosllavi

Botë
Hulumtimi i Der Spiegel: Putini kurrë nuk ka qenë super spiuni sovjetik që dëshironte që bota ta besojë – ishte thjesht djaloshi i porosive në KGB

Hulumtimi i Der Spiegel: Putini kurrë nuk ka qenë super spiuni sovjetik që dëshironte që bota ta besojë – ishte thjesht djaloshi i porosive në KGB

Evropa
Agjencia ukrainase Energoatom: Shkatërrimi i digës mund të ketë pasoja negative për centralin bërthamor

Agjencia ukrainase Energoatom: Shkatërrimi i digës mund të ketë pasoja negative për centralin bërthamor

Evropa
Kalo në kategori