LAJMI I FUNDIT:

Ngadalësohet rimëkëmbja ekonomike e Kinës, kompania më e madhe e vendit Evergrade afër falimentimit

Ngadalësohet rimëkëmbja ekonomike e Kinës, kompania më e madhe e vendit Evergrade afër falimentimit

Ekonomia e Kinës u rrit me 4.9 për qind në tremujorin e tretë, në krahasim me një vit më parë. Një ritëm më i ngadaltë se sa kishin parashikuar analistët dhe një rritje shumë më e ngadaltë se tremujori i mëparshëm, me pothuajse 8 për qind, duke treguar se rimëkëmbja po dobësohet.

Mungesat e energjisë, përhapja e COVID-19 dhe presioni nga Pekini mbi disa industri, po shkaktojnë dëmet e tyre. Këto ndikime mund të zbehin rritjen për pjesën tjetër të vitit dhe nuk duhet të nënvlerësohen, përcjell Telegrafi.


Ekonomia e dytë më e madhe në botë është përballur me një numër sfidash muajt e fundit. Së pari, çmimet e larta botërore të mallrave kanë ndikuar në koston e lëndëve të para.

Kjo ka ardhur në të njëjtën kohë kur Pekini ka rritur presionin mbi qeveritë rajonale për të zvogëluar emetimet e tyre të karbonit në përputhje me objektivin e vendit për të eliminuar gjurmët e karbonit deri në vitin 2060.

Ndërkohë, shirat e dendur kanë bërë që çmimi i qymyrit të arrijë nivelet më të larta dhe qeveria të braktisë kufijtë e prodhimit. Kjo ka ardhur në të njëjtën kohë kur sektori i pronave në Kinë është përballur me presion në rritje për të frenuar borxhin.

Kompania China Evergrande Group, ka borxh më shumë se 300 miliardë dollarë dhe ndodhet në prag të falimentimit. Ndërkohë, kompania Fantasia dështoi ndërsa Sinic Holdings ka paralajmëruar se është në rrezik të shkojë në të njëjtën rrugë.

Një sërë kompanish kineze po përballen me frenime politike që synojnë transformimin shoqëror. /Telegrafi/

Në trend Ekonomi

Më shumë
KODE Labs siguron financim prej $30M në Serinë B për të përshpejtuar objektivat neto-zero për industrinë e patundshmërisë

KODE Labs siguron financim prej $30M në Serinë B për të përshpejtuar objektivat neto-zero për industrinë e patundshmërisë

Ekonomi
Paralajmërimet për rënie të temperaturave – Termokos vazhdon furnizimin me ngrohje

Paralajmërimet për rënie të temperaturave – Termokos vazhdon furnizimin me ngrohje

Ekonomi
Me datën 16 prill 2024 hapen panairet tradicionale në sallën 1 Tetori në Prishtinë

Me datën 16 prill 2024 hapen panairet tradicionale në sallën 1 Tetori në Prishtinë

Ekonomi
Kush përfiton nga ulja e çmimit të energjisë elektrike?

Kush përfiton nga ulja e çmimit të energjisë elektrike?

Ekonomi
10 Vjet Provit - Një dekadë e zhvillimit dhe inovacionit në botën e fitnesit

10 Vjet Provit - Një dekadë e zhvillimit dhe inovacionit në botën e fitnesit

provit
Pse duhet ta kemi një plan të komunikimit në rast se ballafaqohemi me kriza?

Pse duhet ta kemi një plan të komunikimit në rast se ballafaqohemi me kriza?

Sherife Kçiku Vishaj
Kalo në kategori