LAJMI I FUNDIT:

Nga Rolls-Royce Phantom i vitit 1954 e deri tek Bugatti Veyron – koleksioni i veturave luksoze të Mbretit Abdullah të Jordanisë

Nga Rolls-Royce Phantom i vitit 1954 e deri tek Bugatti Veyron – koleksioni i veturave luksoze të Mbretit Abdullah të Jordanisë

Është zbuluar koleksioni mahnitës i makinave të Mbretit Abdullah të Jordanisë, duke përfshirë një Rolls-Royce me vlerë prej 2.32 milionë eurove (2 milionë funte) të vitit 1954 dhe një Bugatti Veyron me vlerë prej 1,02 milionë eurove (885 mijë funte).

Reklama

Mbreti i Jordanisë pasionin e tij për veturat e trashëgoi nga babai i tij i ndjerë, Hussein bin Talal – i cili ishte një adhurues i madh i tyre.

Më 7 shkurt 1999, Abdullah II bin Al-Hussein mori fronin si Mbret i Jordanisë pas vdekjes së babait të tij. Husein bin Talal i la atij një pasuri dhe një koleksion të mahnitshëm veturash, raporton The Sun, transmeton Telegrafi.

Shumica e veturave që zotëron Abdullah II janë të trashëguara nga babai i tij, por ai gjithashtu ka shpenzuar një pasuri duke shtuar më shumë automjete në koleksionin e tij të veturave të mrekullueshme.

Koleksioni i tij i veturave varion nga Rolls-Royce Phantom IV i vitit 1954 deri te Mercedes SLR Stirling Moss i vitit 2009. /Telegrafi/

Rolls-Royce Phantom IV i vitit 1954
Bugatti Veyron i vitit 2005
Mercedes SLR Stirling Moss i vitit 2009
Aston Martin DB5 i vitit 1964
Porsche Carrera GT i vitit 2003

Në trend Auto

Më shumë
Premiera botërore: Volkswagen prezantoi Tiguan tërësisht të ri

Premiera botërore: Volkswagen prezantoi Tiguan tërësisht të ri

Auto
Si “i disiplinon” shoferët arrogantë Danimarka

Si “i disiplinon” shoferët arrogantë Danimarka

Auto
Mercedes E-Class i ri arrin në fund të muajit prill

Mercedes E-Class i ri arrin në fund të muajit prill

Auto
Bateritë e gjeneratës së ardhshme të veturave elektrike Toyota janë planifikuar të dyfishojnë rrezen e drejtimit

Bateritë e gjeneratës së ardhshme të veturave elektrike Toyota janë planifikuar të dyfishojnë rrezen e drejtimit

EVs
Historitë më të bukura të jetës së Ganimetes dhe Dardanit janë rreth veturave të tyre

Historitë më të bukura të jetës së Ganimetes dhe Dardanit janë rreth veturave të tyre

Auto
Volkswagen dorëzon 500,000 automjete nga familja ID. në mbarë botën - arrin objektivin një vit më herët se që kishte planifikuar

Volkswagen dorëzon 500,000 automjete nga familja ID. në mbarë botën - arrin objektivin një vit më herët se që kishte planifikuar

Auto
Kalo në kategori