LAJMI I FUNDIT:

Nga e ka origjinën dita e gënjeshtrave – 1 Prilli?

Nga e ka origjinën dita e gënjeshtrave – 1 Prilli?

Miliona njerëz në mbarë botën aktualisht po sigurohen që të mos bien pre e shakave të 1 Prillit, madje edhe markat e mëdha hyjnë në veprim.

Reklama

Pavarësisht nëse e ndërroni tasin e sheqerit të kuzhinës së zyrës me kripë, ose po e lyeni dhomën e gjumit të shokut tuaj të shtëpisë, njerëzve nga të gjitha moshat u pëlqen të përfshihen në këtë ditë.

Por a keni ndalur ndonjëherë të pyesni veten pse ne kemi një ditë të tërë për gënjeshtra?

Edhe pse askush nuk e di mirë se nga ka ardhur “Dita e Gënjeshtrave”, ajo që dihet është se ajo daton qindra vjet më parë, transmeton Telegrafi.

Këtu historianët mendojnë se gjithçka filloi, raporton metro.co.uk.

Dita e Gënjeshtrave të Prillit filloi si një gabim në kalendarin francez

Në vitin 1582, Franca kaloi nga kalendari Julian në kalendarin Gregorian duke bërë që Dita e Vitit të Ri të lëvizte nga 1 Prilli në 1 Janar.

Kjo u dekretua nga Papa Gregori XIII për të gjitha vendet evropiane.

Disa besojnë se tradita e Ditës së Gënjeshtrave të Prillit filloi kur njerëzit vazhduan të festonin Vitin e Ri më 1 Prill, sepse nuk kishin dëgjuar për ndryshimin e kalendarit.

Këta budallenjtë qeshnin me të tjerët dhe bënin truke duke luajtur me ta. Këtu përfshihej edhe peshku “Poisson d’Avril” (Peshku Prill), i cili iu ngjitej pas shpinës së tyre, që simbolizonte se “bienin lehtë prej provimit”.

Kjo traditë ende vërehet në Frances, Belgjikë dhe në zonat frëngjishtfolëse të Zvicrës dhe Kanadasë. /Telegrafi/


Në trend Fun

Më shumë
Ju keni sy të 'mprehtë' nëse mund të dalloni numrin 725 midis 'fushës' me numrat 775 në vetëm 7 sekonda

Ju keni sy të 'mprehtë' nëse mund të dalloni numrin 725 midis 'fushës' me numrat 775 në vetëm 7 sekonda

Interesante
Pamje “apokaliptike” për shkak të zjarrit në Kanada - Nju Jorku u bë qyteti i madh më i ndotur në botë dhe mori ngjyrë të portokalltë

Pamje “apokaliptike” për shkak të zjarrit në Kanada - Nju Jorku u bë qyteti i madh më i ndotur në botë dhe mori ngjyrë të portokalltë

Interesante
Policia në Angli nxori pasagjerin nga aeroplani pasi ishte kapur duke bërë një veprim të palejueshëm në tualet

Policia në Angli nxori pasagjerin nga aeroplani pasi ishte kapur duke bërë një veprim të palejueshëm në tualet

Interesante
Seksi shpallet sport në Suedi, javën e ardhshme organizohet

Seksi shpallet sport në Suedi, javën e ardhshme organizohet "Kampionati Evropian i Seksit"

Interesante
Për të kursyer para gjeti një metodë interesante, burri nga Australia qëroi bananen para se të peshonte – shpresonte të ishte më e lehtë

Për të kursyer para gjeti një metodë interesante, burri nga Australia qëroi bananen para se të peshonte – shpresonte të ishte më e lehtë

Fun
U fut në market dhe tentoi të vjedhë, shitësja ia mbyllë derën me telekomandë – hajni në Australi detyrohet të kthejë shishen me alkool

U fut në market dhe tentoi të vjedhë, shitësja ia mbyllë derën me telekomandë – hajni në Australi detyrohet të kthejë shishen me alkool

Fun
Kalo në kategori