LAJMI I FUNDIT:

Nëse në dete shkelni iriqin…

Nëse në dete shkelni iriqin…

Nëse ferrat e iriqit nuk kanë depërtuar thellë në shputën e këmbës tuaj, provoni vetë t’i nxirrni. Në të kundërtën, shkoni deri te ambulanca më e afërt.

Reklama

Para se t’i nxirrni ferrat, shputën apo zonën tjetër në të cilën ju kanë hyrë ferrat, futeni në ujë të ngrohtë 15 minuta (sa më e nxehtë shputa, aq më mirë).

Kjo mënyrë do të zbutë lëkurën tuaj, do ta zgjerojë dhe do ta bëjë më të lehtë nxjerrjen, transmeton Telegrafi.

Ferrat nxirrni me pincë, lehtë dhe me kujdes, sepse lehtë thyhen, që do të thotë se lehtë mund të ndodhë që të mos i nxirrni të gjitha.

Nëse, megjithatë, akoma mbesin në lëkurë, rrezikoni të infektoheni.

Pasi t’i keni nxjerrë ferrat, vendin e prekur pastrojeni me alkool dhe spërkateni apo lyeni me antibiotik.

Kushton kujdes ditëve në vijim – nëse keni skuqje dhe vendi i therur ju dhemb apo ju djeg, patjetër shkoni te mjeku.

Mënyra më e mirë për t’u mbrojtur nga iriqët në det janë papuçet apo sandalet për ujë. /Telegrafi/

Në trend Shendetesi

Më shumë
Mund të shkaktojë humbje të shikimit: Një simptomë e heshtur në sy tregon se keni shtypje të lartë të gjakut

Mund të shkaktojë humbje të shikimit: Një simptomë e heshtur në sy tregon se keni shtypje të lartë të gjakut

Shëndetësi
Katër pijet që mund të ndihmojnë në uljen e rrezikut të sëmundjeve të zemrës

Katër pijet që mund të ndihmojnë në uljen e rrezikut të sëmundjeve të zemrës

Ushqim i shëndetshëm
Sëmundja që mund ta shënojë fundin e karrierës së Celine Dion

Sëmundja që mund ta shënojë fundin e karrierës së Celine Dion

Shëndetësi Lajme
Simptomat më pak të njohura që tregojnë se keni probleme me zorrët

Simptomat më pak të njohura që tregojnë se keni probleme me zorrët

Shëndetësi
Pijet që duhen shmangur nëse vuani nga shtypja e lartë e gjakut

Pijet që duhen shmangur nëse vuani nga shtypja e lartë e gjakut

Shëndetësi
Personat me shtypje të lartë të gjakut duhet ta shmangin sheqerin

Personat me shtypje të lartë të gjakut duhet ta shmangin sheqerin

Shëndetësi
Kalo në kategori