LAJMI I FUNDIT:

Nëse keni dhimbje të fytit, kontrolloni fillimisht nëse keni temperaturë

Nëse keni dhimbje të fytit, kontrolloni fillimisht nëse keni temperaturë

Vështirësia në gëlltitje është problemi kryesor

Sezoni i ftohjeve, viruseve dhe gripit ka bërë të vetën. Simptomat janë të ngjashme, por gjithçka duket se nis nga inflamacioni i fytit. Shumë ankohen për dhimbje, vështirësi në gëlltitje dhe tharje të fytit. Dhimbja e fytit është një simptomë e një infeksioni virusal ose bakterial të traktit respirator.


Dhimbja e fytit është më së shpeshti pasojë e infeksioneve, kryesisht virusale, më rrallë bakteriale. Në rastet e infeksioneve virusale aplikohet vetëm trajtimi simptomatik, pra zbutja e simptomave, por jo largimi i shkaktarit. Kjo do të përfshijë përdorimin e anestetikëve lokalë, hidratuesve dhe antiseptikëve. Hidratimi i mukozës së fytit është shumë i rëndësishëm.

Gjatë një infeksioni, trupi mund të humbasë më shumë ujë, kështu që ju duhet të siguroni hidratim adekuat – të paktën 2.5 litra lëngje në ditë. Pirja e pijeve të ngrohta, duke përfshirë ujin me mjaltë, mund të ndihmojë në mbajtjen e mukozës së fytit të hidratuar siç duhet, transmeton Telegrafi.

Ajri në dhoma mund të jetë shumë i thatë gjatë sezonit të ngrohjes. Nëse nuk kemi një lagështues, mund të vendosim materiale të lagura në radiatorë për të lagështuar ajrin. Temperatura e rekomanduar e dhomës është rreth 22 gradë C. Është gjithashtu e rëndësishme që të ajrosen dhomat. Për të parandaluar acarimin e mëtejshëm të mukozës së fytit, shmangni ushqimet shumë pikante, përfshirë ato të kripura.

Po sikur asgjë të mos ndihmojë?

Nëse dhimbja e fytit shoqërohet me temperaturë të lartë, përkeqësim të ecurisë fillestare të lehtë të sëmundjes ose nëse infeksioni nuk qetësohet me gjithë trajtimin simptomatik që zgjati disa ditë, mund të shfaqet infeksion bakterial, më pas merret terapia me antibiotikë. Në atë rast duhet të konsultoheni me një mjek që do të bëjë një ekzaminim.

Nëse dhimbja e fytit është shumë e rëndë dhe shkakton vështirësi në gëlltitje e në të folur, ndërsa mjekimet shtëpiake nuk ju lehtësojnë, duhet të shkoni te mjeku. Mund të jetë një infeksion bakterial që kërkon terapi me antibiotikë. Në këtë rast, nuk është ide e mirë të udhëtoni dhe para se të vendosni, bëni një ekzaminim. /Telegrafi/

Në trend Shëndetësi

Më shumë
Si të mbijetojmë 85 e më shumë vite

Si të mbijetojmë 85 e më shumë vite

Kalo në kategori