LAJMI I FUNDIT:

Nënshkruhet marrëveshja kolektive, 130 mijë të punësuar në sektorin publik në RMV nga shtatori do të marrin paga më të larta për 10 përqind

Nënshkruhet marrëveshja kolektive, 130 mijë të punësuar në sektorin publik në RMV nga shtatori do të marrin paga më të larta për 10 përqind

Ministrja e Punës dhe Politikës Sociale Jovanka Trençevska dhe kryetari i Lidhjes së Sindikatave Sllobodan Trendafilov, nënshkruan Marrëveshje të Përgjithshme Kolektive për sektorin publik.

Sipas kësaj marrëveshje, nga shtatori, 130 mijë të punësuar në sektorin publik do të kenë rritje të pagave prej 10%, pagesë të K-15 deri në fund të vitit në vlerë prej 10 mijë denarë.

“Sot po përfundojmë një proces që ka tre vite, sot po korrigjojmë një padrejtësi të madhe ndaj të punësuarve në sektorin publik që kanë qenë pa marrëveshje të përgjithshme kolektive për punonjësit në sektorin publik, e cila rregullon të drejtat nga punësim”, tha kryetari i Lidhjes së Sindikatave të Maqedonisë, Sllobodan Trendafilov.


Trendafilov nënshkrimin e kontratës ia dedikoi kryetarit të kaluar të LSM-së, Darko Dimevskit, i cili vdiq muajin e kaluar.

Marrëveshja parashikon që nga marsi 2025, pagat në sektorin publik do të rriten në bazë të pagës mesatare, plus koeficientët si bazë bruto.

Ndryshe, muajt ​​e fundit pakënaqësi kanë shprehur punonjësit në Drejtorinë doganore, atë të të hyrave publike, në administratën gjyqësore, në kulturë, në arsim, në Qendrën e Provimeve Shtetërore, të cilët kërkojnë rritje të pagave./Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Kosova ka 1,586,659 banorë rezidentë

Kosova ka 1,586,659 banorë rezidentë

Lajme
Ky është qytetari që qëlloi më për së afërmi numrin e banorëve në Kosovë, shpërblehet me 10 mijë euro

Ky është qytetari që qëlloi më për së afërmi numrin e banorëve në Kosovë, shpërblehet me 10 mijë euro

Lajme
Pesë qytetet me numrin më të madh të banorëve në Kosovë

Pesë qytetet me numrin më të madh të banorëve në Kosovë

Lajme
A po plakemi? ASK publikon të dhënat për moshën e popullsisë - rënie e banorëve nga 0-15 vjet

A po plakemi? ASK publikon të dhënat për moshën e popullsisë - rënie e banorëve nga 0-15 vjet

Lajme
Ngjarja e rëndë në Tropojë, një i vrarë dhe dy të plagosur, arrestohen pesë persona

Ngjarja e rëndë në Tropojë, një i vrarë dhe dy të plagosur, arrestohen pesë persona

Lajme
I arratisuri Faton Hajrizi shfaqet sërish në TikTok, ka një mesazh për ministrin Sveçla

I arratisuri Faton Hajrizi shfaqet sërish në TikTok, ka një mesazh për ministrin Sveçla

Lajme
Kalo në kategori