LAJMI I FUNDIT:

Nëna e Alexei Navalny qëndroi para burgut ku i vdiq i biri, kishte vetëm një kërkesë për Putinin

Nëna e Alexei Navalny qëndroi para burgut ku i vdiq i biri, kishte vetëm një kërkesë për Putinin

Lyudmila Navalnaya, nëna e Alexei Navalny, i dërgoi një kërkesë presidentit rus Vladimir Putin, për të dorëzuar trupin e djalit të saj.

“Pas shpinës sime është kolonia IK-3, ku më ka vdekur djali më 16 shkurt. Unë kam pesë ditë që nuk mund ta shoh trupin e tij, nuk ma kanë dorëzuar dhe nuk më kanë thënë se ku është. Po ju bëj apel, Vladimir Putin, sepse zgjidhja e këtij problemi varet vetëm nga ju. Më lejoni të shoh më në fund djalin tim. Kërkoj që trupi i Alexeit të lirohet menjëherë në mënyrë që t’i bëj një varrosje të dinjitetshme”, tha Navalnaya në një video mesazh, transmeton Telegrafi.


Navalny dhe avokatët e djalit të saj udhëtuan në koloninë famëkeqe IK-3 “Ujku Polar” në Rusinë veriore gjatë fundjavës për të parë trupin e tij, por morën informacione kontradiktore nga institucione të ndryshme. Në fund ata u larguan pa u lejuar të hynin në morg.

Autoritetet ruse e futin në listën e të kërkuarve vëllain e të ndjerit Alexei Navalny, Oleg
Lexo po ashtu Autoritetet ruse e futin në listën e të kërkuarve vëllain e të ndjerit Alexei Navalny, Oleg

“Navalny vdiq në burg më 16 shkurt në orën 14:17”, tha zëdhënësja e tij Kira Jarmish, duke cituar një mesazh nga nëna e Navalny.

Udhëheqësi i opozitës ruse kreu një dekadë burg për akuza të ndryshme, më e fundit prej të cilave ishte 19 vjet për gjashtë akuza.

Ai ka qenë pas grilave që nga kthimi nga Gjermania në janar 2021, me akuza që i ka hedhur poshtë si të motivuar politikisht. Ai ndodhej në burgun famëkeq që nga dhjetori i vitit të kaluar, ku edhe vdiq. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Japonezi që shpenzoi 14 mijë euro për t'u

Japonezi që shpenzoi 14 mijë euro për t'u "bërë" qen trondit sërish - tani tregon se në çfarë kafshë dëshiron të shndërrohet

Azia
Seanca e parlamentit francez u pezullua pasi deputeti valëviti flamurin palestinez

Seanca e parlamentit francez u pezullua pasi deputeti valëviti flamurin palestinez

Evropa
Dronët ukrainas shkatërrojnë një nga një tanket ruse në një pritë të organizuar

Dronët ukrainas shkatërrojnë një nga një tanket ruse në një pritë të organizuar

Evropa
I janë premtuar 30 sosh, Zelensky viziton bazën belge ku qëndrojnë aeroplanët luftarakë F-16

I janë premtuar 30 sosh, Zelensky viziton bazën belge ku qëndrojnë aeroplanët luftarakë F-16

Evropa
Vera më e nxehtë ndonjëherë? Ekspertët zbulojnë se çfarë mund të ndodhë në Evropë në muajt e ardhshëm

Vera më e nxehtë ndonjëherë? Ekspertët zbulojnë se çfarë mund të ndodhë në Evropë në muajt e ardhshëm

Evropa
Burri nga Massachusetts që i mbijetoi sulmit të ariut rrëfen ‘takimin e dhunshëm’ me kafshën - tregon se çfarë i shpëtoi jetën

Burri nga Massachusetts që i mbijetoi sulmit të ariut rrëfen ‘takimin e dhunshëm’ me kafshën - tregon se çfarë i shpëtoi jetën

Amerika
Kalo në kategori