LAJMI I FUNDIT:

Në kujtim të kolosit të koreografisë shqiptare

Në kujtim të kolosit të koreografisë shqiptare

Sot shënohet 98-vjetori i lindjes së koreografit të mirënjohur dhe pedagogut Panajot Kanaçi. Ai lindi më 2 gusht 1923.

Reklama

Kanaçi interpretoi një sërë rolesh kryesore, ku veçohen baletet “Shatërvani i Bahçisarajt” (1951) dhe “Esmeralda” (1953).

I kreu studimet e larta për baletmaester në Institutin Shtetëror të Artit Teatror në Moskë, e më pas ishte drejtor artistik i Teatrit të Operas dhe Baletit.

Me koreografinë e baletit të parë shqiptar, “Halili e Hajria” (1963, me muzikë të Tish Daijës), Kanaçi u bë themeluesi i artit koreografik kombëtar. Për këtë koreografi u nderua më 1964-ën me Çmimin e Republikës të Shkallës I, me motivacionin: “Për vënien në skenë të baletit të parë kombëtar ‘Halili e Hajria’ dhe merita të shquara në fushën e koreografisë”.

Korifeu i koreografisë shqiptare, Panajot Kanaçi
Lexo po ashtu Korifeu i koreografisë shqiptare, Panajot Kanaçi