LAJMI I FUNDIT:

Në gjimnazin e Ohrit nuk ka paralele në shqip

Në gjimnazin e Ohrit nuk ka paralele në shqip

Nxënësit shqiptarë nga Ohri, të cilët mbarojnë arsimin fillor, nuk kanë ku të vazhdojnë arsimin e mesëm në gjuhën e tyre amtare. Asnjë nga shkollat e mesme nuk ka paralele me mësimin në gjuhën shqipe. Prandaj detyrohen të udhëtojnë në Strugë, ose të ndjekin mësimet e gjuhës maqedonase në Ohër. Këtë vit 26 nxënësve të shkollave fillore do t’u mohohet kjo e drejtë. Nga shkolla e mesme “Shën Klimenti i Ohrit”, thonë se nuk ka interes dhe për këtë arsye nuk ka pasur konkurs për hapjen e paraleles në gjuhën shqipe.

“Nuk ka interes. Ne, si institucion, jemi gjithmonë në dispozicionin, dhe jemi në korrelacion me shkollën fillore Vëllazërim-Bashkim dhe në mënyrë të barabartë promovojmë gjimnazin para të gjitha klasave”, tha Svetlana Velkovska – Drejtoreshë e Gjimnazit të Ohrit.

Prindërit thonë se të gjitha nismat e mëparshme për hapjen e një paralele në gjuhën shqipe kanë dështuar.

Shqetësues është edhe fakti se vitet e fundit numri i nxënësve shqiptarë në shkollën “Vëllazërim-Bashkimi” në Ohër shënon ulje.

„Nëse gjeneratat ishin rreth 30 nxënës për gjeneratë, sidomos gjenerata e fundit ishin 16, ose 23 nxënës vitin paraprak. Këtë vit kemi pasur 14 nxënës të regjistruar në klasën e parë në me mësim në gjuhën shqipe, dhe kemi pasur 34 gjysmë maturantë në vitin shkollor 2022/2023. Kjo është një rënie prej rreth 20 nxënës”, tha Xhemal Mehmed – Drejtor i Shkollës Fillore Vëllazërim- Bashkimi – Ohër.

Në Qendrën Shkollore të Elektromakinerisë në Ohër, janë paraparë dy paralele shqipe për konkurset që shpallen, por vitet e fundit interesimi ka qenë më i vogël dhe për këtë arsye asnjëherë nuk është formuar paralele në shqip./Alsat.mk

Në trend Lajme

Më shumë
I shkaktuan dëme në vlerë mbi 600 mijë euro dhe e detyruan viktimën ta mbyllte kompaninë, detaje nga rasti i fajdexhinjëve në Gjilan

I shkaktuan dëme në vlerë mbi 600 mijë euro dhe e detyruan viktimën ta mbyllte kompaninë, detaje nga rasti i fajdexhinjëve në Gjilan

Kronika e Zezë
Vdekja e katër burrave në Prishtinë, Policia nis hetimet

Vdekja e katër burrave në Prishtinë, Policia nis hetimet

Kronika e Zezë
Nga dyshimet për Policinë e Kosovës tek ndikimi te dëshmitarët, si e ndryshoi Specialja arsyetimin për t’i mbajtur në Hagë ish-krerët e UÇK-së

Nga dyshimet për Policinë e Kosovës tek ndikimi te dëshmitarët, si e ndryshoi Specialja arsyetimin për t’i mbajtur në Hagë ish-krerët e UÇK-së

Drejtësi
Vdekja e katër burrave në lokacione të ndryshme në Prishtinë, Prokuroria: Në koordinim me Policinë po ndërmarrim veprime për ndriçimin e rrethanave

Vdekja e katër burrave në lokacione të ndryshme në Prishtinë, Prokuroria: Në koordinim me Policinë po ndërmarrim veprime për ndriçimin e rrethanave

Besnike Salihu
Osmani uron Genc Nimanbegun për marrjen e detyrës së re: Ulqini është jo vetëm pikë turistike, por edhe shtëpi e dytë për kosovarët

Osmani uron Genc Nimanbegun për marrjen e detyrës së re: Ulqini është jo vetëm pikë turistike, por edhe shtëpi e dytë për kosovarët

Lajme
PDK kërkoi shkarkimin e ambasadorit Berishaj, deputeti Berisha e vizitoi në Zagreb: Biseduam për të mirën e kombit dhe shtetit

PDK kërkoi shkarkimin e ambasadorit Berishaj, deputeti Berisha e vizitoi në Zagreb: Biseduam për të mirën e kombit dhe shtetit

Politikë
Kalo në kategori