LAJMI I FUNDIT:

Në Egjipt, zbulohen më shumë se 2 mijë koka dashi të mumifikuara

Në Egjipt, zbulohen më shumë se 2 mijë koka dashi të mumifikuara

Arkeologët kanë zbuluar më shumë se 2.000 koka dashi të mumifikuara dhe një ndërtesë luksoze në tempullin e Faraonit Ramses II në Abydos, Egjipt.

Reklama

Gjetjet, të vendosura afërsisht 430 kilometra në jug të Kajros, datojnë nga një periudhë që përfshin rreth 1,000 vjet, nga Dinastia e Gjashtë deri në Epokën Heroike, duke i bërë disa nga gjetjet mbi 4,300 vjet të vjetra, transmeton Telegrafi.

Përveç kokës së një dashi të lashtë, arkeologët nga Universiteti i Nju Jorkut zbuluan një tufë qensh të mumifikuar, dhi të egra, lopë, drerë dhe strucë.

Besohet se mbetjet e mumifikuara u lanë atje për nder të Ramesses II. rreth 1.000 vjet pas vdekjes së tij, njoftoi Ministria egjiptiane e Turizmit dhe Antikiteteve.

Thuhet se deshtë dhe kafshë të tjera do të ishin përdorur si flijime gjatë adhurimit të dashit në Abydus gjatë periudhës Bipidus”, tha Dr. Sameh Iskandar, shef i misionit.

Përveç pasurisë së mbetjeve të kafshëve, ekipi arkeologjik zbuloi gjithashtu një “ndërtesë të madhe” me mure afërsisht pesë metra të trasha që datojnë nga Dinastia e Gjashtë e Mbretërisë së Vjetër. Ndërtesa përmbante statuja të shumta, mbetje pemësh, këpucë lëkure, veshje dhe papirus.

Zbulimi mund të ndihmojë në “rivendosjen e një ndjesie të peizazhit antik të Abydos përpara ndërtimit të tempullit Ramesses II”, tha për Reuters, Iskandar. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Kubanezët luftojnë në anën e rusëve në Ukrainë, u është premtuar shtetësia dhe 5 dollarë në dorë dhe pagë mujore prej 2.545

Kubanezët luftojnë në anën e rusëve në Ukrainë, u është premtuar shtetësia dhe 5 dollarë në dorë dhe pagë mujore prej 2.545

Evropa
Rusia kreu sulmin më të madh me dron në Kiev që nga fillimi i agresionit, ukrainasit pretendojnë se kanë rrëzuar 52 nga 54 fluturaket pa pilot

Rusia kreu sulmin më të madh me dron në Kiev që nga fillimi i agresionit, ukrainasit pretendojnë se kanë rrëzuar 52 nga 54 fluturaket pa pilot

Evropa
Analistja amerikane: Vuçiq në hapat e Putinit, po e mashtron Perëndimin

Analistja amerikane: Vuçiq në hapat e Putinit, po e mashtron Perëndimin

Serbia
Detektuan nga një distancë praninë ushtarëve rusë pranë Bakhmutit, ushtria e Ukrainës vihet menjëherë në veprim

Detektuan nga një distancë praninë ushtarëve rusë pranë Bakhmutit, ushtria e Ukrainës vihet menjëherë në veprim

Evropa
Momenti kur ushtari rus i dorëzohet forcave të Ukrainës

Momenti kur ushtari rus i dorëzohet forcave të Ukrainës

Evropa
Votimi pritet të jetë më i shpejtë në balotazh në Turqi

Votimi pritet të jetë më i shpejtë në balotazh në Turqi

Turqia
Kalo në kategori