LAJMI I FUNDIT:

Ndotja në New Delhi, dhjetë herë më shumë se kufiri i pranueshëm – nuk ka mësim në shkolla apo lojëra jashtë shtëpive për fëmijët

Ndotja në New Delhi, dhjetë herë më shumë se kufiri i pranueshëm – nuk ka mësim në shkolla apo lojëra jashtë shtëpive për fëmijët

“Mami, a mund të luaj edhe pak më gjatë?”.

Ky është refreni me të cilin nëna e gjashtëvjeçarit Vanraj, Pakhi Khanna, po përgatitet të përballet me të ditët e ardhshme në kryeqytetin indian, New Delhi. 38-vjeçarja ka shkurtuar kohën e djalit të saj për të lozur jashtë, nga 2 orë në 30 minuta.

Kjo për faktin se, siç shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi, që nga java e kaluar, për të e shumë të tjerë, stërvitjet dhe aktivitetet sportive janë anuluar duke bërë që edhe mësimet e tyre tanimë të zhvillohen përmes internetit.

Vanraj është në mesin e mijëra nxënësve të shkollës në Delhi, oraret e të cilëve kanë ndryshuar papritur për shkak të rritjes së ndotjes së ajrit në nivele alarmante.

Dhe për këtë, fajtor është niveli i ndotje, pasi që, gjatë ditëve të fundit, Indeksi i Cilësisë së Ajrit në Delhi (AQI) – i cili mat nivelin e PM 2.5 ose grimcave të imta në ajër – ka kaluar vazhdimisht pikën 450, gati 10 herë më shumë se kufiri i pranueshëm.

Sipas specialistëve të mushkërive, marrja e këtij ajri toksik është e ngjashme me pirjen e 25-30 cigareve në ditë.

Gjërat janë aq të këqija saqë Ministri i Mjedisit i qytetit Delhi, Gopal Rai, ka kërkuar që të gjitha shkollat të qëndrojnë të mbyllura deri të premten e kësaj jave.

Ndër “viktimat” është edhe Anant Mehra dhe gruaja e tij, të cilët ia kanë ndaluar plotësisht lojën jashtë shtëpisë, vajzës së tyre trevjeçare, Mira.

“Ndërprerja e klasave në mënyrë të papritur si kjo nuk është thjesht e qëndrueshme, për shkollat, studentët apo prindërit”, thotë Mehra. “Qeveria duhet të bëjë diçka për të reduktuar ndotjen, dhe së shpejti”.

Siç vënë në pah mediat e huaja, kjo nuk është hera e parë që ndotja e ajrit pengon mësimin në Delhi – kjo ka ndodhur çdo dimër gjatë katër-pesë viteve të fundit. /Telegrafi/


Në trend Botë

Më shumë
Zelensky tregon se sa ushtarë ukrainas janë vrarë gjatë luftës së tyre me Rusinë

Zelensky tregon se sa ushtarë ukrainas janë vrarë gjatë luftës së tyre me Rusinë

Botë
Serbia me notë proteste pas deklaratës së ministrit të jashtëm kroat për presidentin Vuçiq

Serbia me notë proteste pas deklaratës së ministrit të jashtëm kroat për presidentin Vuçiq

Botë
Droni rus detyron Baerbock të Gjermanisë të “shkurtojë” vizitën në Ukrainë - menjëherë pas kësaj, pati një alarm për sulm ajror

Droni rus detyron Baerbock të Gjermanisë të “shkurtojë” vizitën në Ukrainë - menjëherë pas kësaj, pati një alarm për sulm ajror

Botë
Për herë të parë u pa dje në fushëbetejë Abramsi në Ukrainë, por çfarë është tanku amerikan?

Për herë të parë u pa dje në fushëbetejë Abramsi në Ukrainë, por çfarë është tanku amerikan?

Evropa

"Si Nokia dhe iPhone": Piloti ukrainas krahason fluturimin me F-16 dhe një aeroplan të vjetër sovjetik

Botë
Në dy vjetorin e pushtimit rus, ukrainasit sulmojnë me dron fabrikën më të madhe të metalurgjisë në Rusi

Në dy vjetorin e pushtimit rus, ukrainasit sulmojnë me dron fabrikën më të madhe të metalurgjisë në Rusi

Evropa
Kalo në kategori