LAJMI I FUNDIT:

Ndodhi sërish, një anije tjetër bllokoi përkohësisht Kanalin e Suezit – Affinity V vazhdoi lundrimin pas pesë orëve

Ndodhi sërish, një anije tjetër bllokoi përkohësisht Kanalin e Suezit – Affinity V vazhdoi lundrimin pas pesë orëve

Një anije tjetër për transportimin e mallrave ka ngecur në Kanalin e Suezit. Bëhet fjalë për anijen Affinity V, pasi kohë më parë kishte bllokuar këtë kanal një tjetër anije, që ishte bërë kryelajm i mediave botër0re – ishte ajo Ever Given.

Reklama

Tankeri 250 metërsh Affinity V ishte ngarkuar me mallra dhe për destinacion kishte Arabinë Saudite, por ngeci në pothuajse të njëjtën pozitë ku kishte ngecur Ever Given, në kanalin që gjendet në Egjipt dhe që për një javë bllokoi trafikun ujor në mars të vitit të kaluar, transmeton Telegrafi.

Anija që barte flamurin e Singaporit aktivizoi alarmin për të njoftuar autoritetet se kishte ngecur – duke i detyruar pronarët e Ever Given të paguajnë një kompensim prej më shumë se 200 milionë dollarë tek autoritetet e Kanalit të Suezit.

Por kësaj radhe, anija nuk qëndroi e bllokuar për shumë kohë, pasi disa orë më vonë u nxor dhe vazhdoi lundrimin – duke iu rikthyer normalitetit ky kanal që konsiderohet si korridor tejet i rëndësishëm për transportimin e mallrave nëpër kontinente të ndryshme.

George Safwat, zëdhënës i kompanisë që mirëmban Kanalin e Suezit, ka thënë se qeveria egjiptiane është informuar dhe i janë ofruar imazhe satelitore të anijes Affinity, që ngeci në ora 7:15 dhe rifilloi lundrimin pesë orë më vonë. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Kılıçdaroglu humb imunitetin, ai mund të përfundojë në gjykatë për fyerjet ndaj Erdoganit

Kılıçdaroglu humb imunitetin, ai mund të përfundojë në gjykatë për fyerjet ndaj Erdoganit

Turqia
Si t'i njohim huliganët në një protestë: Këto janë detajet që i dallon ata, tregon eksperti serb

Si t'i njohim huliganët në një protestë: Këto janë detajet që i dallon ata, tregon eksperti serb

Serbia
Shefi i mercenarëve të Wagner nis

Shefi i mercenarëve të Wagner nis "një sulm tjetër shpërthyes" ndaj Kremlinit, pas sulmit të supozuar me dronë në Moskë

Botë
Inteligjenca ushtarake ukrainase e di në kohë reale se ku janë Putin dhe Prigozhin

Inteligjenca ushtarake ukrainase e di në kohë reale se ku janë Putin dhe Prigozhin

Evropa
Blinken i kërkon Turqisë të miratojë pranimin e Suedisë në NATO

Blinken i kërkon Turqisë të miratojë pranimin e Suedisë në NATO

Evropa
Air New Zealand do të peshojë pasagjerët para hipjes në aeroplan - linja ajrore tregon arsyet

Air New Zealand do të peshojë pasagjerët para hipjes në aeroplan - linja ajrore tregon arsyet

Australia
Kalo në kategori