LAJMI I FUNDIT:

Myftiu i Madh në Egjipt, kërkon ndalimin e Bitcoinit (Foto)

Myftiu i Madh në Egjipt, kërkon ndalimin e Bitcoinit (Foto)

Shawqi Allam që është Myftiu i Madh i Egjiptit, ka deklaruar se qarkullimi Bitkoinit është i paligjshëm, ndërsa kërkoi një fetva zyrtare, nga frika se mund të jetë duke u përdorur nga terroristët.

Lideri fetar, i cili është interpretuesi shtetëror i religjionit, insiston në krijimin e fetvasë apo vendimit të caktuar ligjor, që ndalon qarkullimin e kësaj paraje digjitale, nga frika përdorimi saj mund të shfrytëzohet edhe në transaksione kriminale, transmeton Telegrafi.

“Mund të krijojë burime të qëndrueshme dhe të sigurta financiare për terroristët dhe grupet kriminale” ka thënë Allam.

Myftiu Allam që po kërkon ndalimin e Bitkoin

Bazuar në rekomandimet e ekspertëve të ekonomisë, myftiu ka thënë se kjo formë e pagesave, shkakton rrezik të madh te individët dhe shtetin në përgjithësi.

“Paratë e zakonshme dhe sistemi bankar, janë të kontrolluara dhe tregojnë stabilitetin e shtetit” ka thënë mes tjerash interpretuesi zyrtar i fesë. /Telegrafi/


Në trend Botë

Më shumë
U fut në verari dhe hapi rezervuarët, u derdhën 60 mijë litra verë që kapin vlerën e 2.5 milionë eurove – kamerat e sigurisë kapin momentin në Spanjë

U fut në verari dhe hapi rezervuarët, u derdhën 60 mijë litra verë që kapin vlerën e 2.5 milionë eurove – kamerat e sigurisë kapin momentin në Spanjë

Evropa
Isaac Newton kishte parashikuar datën e ‘fundit të botës’ dhe kjo nuk është shumë larg

Isaac Newton kishte parashikuar datën e ‘fundit të botës’ dhe kjo nuk është shumë larg

Botë
Njeriu më i gjatë në botë shkurorëzohet për një arsye të çuditshme - turku niset në një turne botëror për të gjetur gruan e ëndrrave

Njeriu më i gjatë në botë shkurorëzohet për një arsye të çuditshme - turku niset në një turne botëror për të gjetur gruan e ëndrrave

Botë
Deri dje raportoi për humbjet kolosale të Rusisë në Avdiivka, sot blogeri rus gjendet i vdekur në rrethana të dyshimta

Deri dje raportoi për humbjet kolosale të Rusisë në Avdiivka, sot blogeri rus gjendet i vdekur në rrethana të dyshimta

Evropa
Thatësirat mund të bëhen të zakonshme në Mesdhe - A ka shpresë për më shumë shi në Evropë?

Thatësirat mund të bëhen të zakonshme në Mesdhe - A ka shpresë për më shumë shi në Evropë?

Botë
Një raketë britanike që nuk ishte lansuar si duhet nga nëndetësja bërthamore gjatë testimit të rrallë, ka rënë në brigjet e Floridës

Një raketë britanike që nuk ishte lansuar si duhet nga nëndetësja bërthamore gjatë testimit të rrallë, ka rënë në brigjet e Floridës

Evropa
Kalo në kategori