LAJMI I FUNDIT:

MPB e Maqedonisë dhe Shqipërisë nënshkruajnë Memorandum për bashkëpunim kundër terrorizmit

MPB e Maqedonisë dhe Shqipërisë nënshkruajnë Memorandum për bashkëpunim kundër terrorizmit

Ministrat e Punëve të Brendshme të Maqedonisë dhe të Shqipërisë, Oliver Spasovski dhe Fatmir Xhafaj, sot në Ohër nënshkruan Memorandum për bashkëpunim policor në sferën e terrorizmit që parasheh këmbimin e informacioneve dhe individëve dhe grupeve të cilat figurojnë si zbatues potencial të aksioneve terroriste në të dyja vendet dhe në rajon.

“Terrorizmi është sfidë globale, por edhe rrezik me të cilin ballafaqohen edhe shtetet në rajon. Memorandumi i nënshkruar sot nënkupton dy aspekte në ballafaqimin me terrorizmin edhe atë në mënyrë parandaluese dhe represive. MPB-të e të dyja shteteve bashkëpunojnë në mënyrë aktive në mbrojtjen e kufirit, ndërsa përmes qasjes moderne në sigurimin e tij u mundësuan njëherësh kontrolli por edhe qarkullimi i lirë i njerëzve dhe mallit”, tha Spasovski.

Reklama
Reklama

Homologu i tij shqiptar Xhafaj shfaqi kënaqësi që nuk ka asnjë çështje të hapur nga sfera e sigurisë dhe bashkëpunimit që i prek të dyja shtetet. Për të gjitha aspektet për çështjet të cilat janë nën ingerencat e ministrive të Punëve të Brendshme, edhe pala e Maqedonisë edhe ajo shqiptare kanë qëndrim identik.

“Ekziston pajtueshmëri për të gjitha çështjet, si për bashkëpunimin të cilin e kemi ashtu edhe për atë në të ardhmen. Dhe kjo nuk mund të jetë kurrsesi më ndryshe përveç se t’i ndjek marrëdhëniet e shkëlqyera midis dy shteteve siç u ngjan dy fqinjëve, ndërsa bashkëpunimi ynë si Ministri për t’i ndjekur këto parime dhe në këtë mënyrë të kontribuojë për siguri më të madhe që mund të jetë shembull pozitiv për rajonin”, theksoi ai./Telegrafi/

Reklama

Në trend Lajme

Më shumë
Arrestohet shoferi i BMW-së që u bë viral në internet - policia thotë se i figurojnë 225 gjoba në trafik

Arrestohet shoferi i BMW-së që u bë viral në internet - policia thotë se i figurojnë 225 gjoba në trafik

Lajme
Vuçiq paralajmëroi vizitën në Kosovë, Kurti: Natyrisht se nuk do t’i jap leje, është i padëshiruar

Vuçiq paralajmëroi vizitën në Kosovë, Kurti: Natyrisht se nuk do t’i jap leje, është i padëshiruar

Lajme
Salihaj: Rugova kishte presion të jashtëzakonshëm nga ndërkombëtarët të dalë me deklaratë kundër fillimit të luftës

Salihaj: Rugova kishte presion të jashtëzakonshëm nga ndërkombëtarët të dalë me deklaratë kundër fillimit të luftës

Lajme
Hoxha: Rugova fitoi, Thaçi nuk erdhi në pushtet pa u “shndërrua” në Rugovë - edhe Kurti është drejt asaj rruge

Hoxha: Rugova fitoi, Thaçi nuk erdhi në pushtet pa u “shndërrua” në Rugovë - edhe Kurti është drejt asaj rruge

Lajme
Bashkësia Islame përkrah marshin për drejtësi

Bashkësia Islame përkrah marshin për drejtësi "Liria Ka Emër"

Lajme
Kurti: Nuk është mirë të thoni

Kurti: Nuk është mirë të thoni "Asociacioni po bëhet"

Lajme
Kalo në kategori