Moti sot në Maqedoninë e Veriut do të jetë me diell dhe i nxehtë. Në disa qytete do të aktivizohet faza e portokalltë, me çka temperaturat do të arrijnë deri 41 gradë celcius.

Temperaturat minimale do të lëvizin prej 11 deri 20 gradë celcius, ndërsa indeksi UV do të jetë 9.

Organet kompetente kanë apeluar që gjatë temperaturave të larta të respektohen rekomandimet për mbrojtje.

Temperaturat e larta pritet të vazhdojnë deri në mesin e javës së ardhshme./Telegrafi/