LAJMI I FUNDIT:

Moti i ligë kaplon Spanjën, humbin jetën katër persona nga i ftohti – bora bllokon rrugët dhe mbyll shumë shkolla

Të paktën katër persona kanë humbur jetën nga i ftohti në Spanjë, ku të reshurat e mëdha të borës kanë bërë që mbi 200 mijë qytetarë të mbesin pa energji elektrike, kurse rrugët janë të pakalueshme nga sasia e madhe e borës.

Erërat e forta kanë goditur qytetet bregdetare, duke shkatërruar disa dyqane e restorante, transmeton Telegrafi.


Pjesa më e madhe e provincës Gerona në verilindje të vendit ka mbetur pa energji elektrike kanë njoftuar ekipet emergjente, kurse shumë shkolla janë mbyllur në verilindje të Katalonisë si dhe në jug të Valencisë dhe Aragona.

Autoritetet lokale kanë bërë të ditur se dhjetëra rrugë janë bllokuara nga bora përfshirë edhe autostradën A7, që lidh qytetin e Figersit në verilindje përgjatë vijës kufitare me Francën.

Në këtë stuhi bore deri më tani kanë humbur jetën katër persona – tre meshkuj dhe një femër, ndërsa meteorologët kanë paralajmëruar se mot i ngjashëm do të mbizotëroj edhe në ditët në vazhdim. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Mediat e afërta me Vuçiqin në Serbi akuzojnë Koshtunicën për lirimin e Kurtit nga burgu në vitin 2001

Mediat e afërta me Vuçiqin në Serbi akuzojnë Koshtunicën për lirimin e Kurtit nga burgu në vitin 2001

Serbia
Dyqind aeroplanë me pajisje ushtarake aterrojnë në Tel Aviv

Dyqind aeroplanë me pajisje ushtarake aterrojnë në Tel Aviv

Azia
Shpërthimet dëgjohen në të gjithë Bagdadin, shkaku i raketave të lëshuara në drejtim të ambasadës amerikane

Shpërthimet dëgjohen në të gjithë Bagdadin, shkaku i raketave të lëshuara në drejtim të ambasadës amerikane

Azia
Blinken kritikoi Izraelin: Ata thonë se duan të mbrojnë civilët, por në terren është një histori tjetër

Blinken kritikoi Izraelin: Ata thonë se duan të mbrojnë civilët, por në terren është një histori tjetër

Azia
Djali i ministrit izraelit është vrarë në Gaza

Djali i ministrit izraelit është vrarë në Gaza

Botë
Forcat izraelite bllokojnë autoambulancat në Bregun Perëndimor

Forcat izraelite bllokojnë autoambulancat në Bregun Perëndimor

Azia
Kalo në kategori