LAJMI I FUNDIT:

Mogherini: Në interes të BE-së është mosshtyrja e bisedimeve për anëtarësim me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë

Mogherini: Në interes të BE-së është mosshtyrja e bisedimeve për anëtarësim me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë

Ish-përfaqësuesja e lartë e BE-së për Politikë të Jashtme, Federica Mogherini u shpreh se në interes të Bashkimit Evropian është që të mos shtyhen bisedimet dhe të fillohet sa më shpejtë. Më pas, sipas Mogherinit, procesi do të jetë i gjatë dhe do të jetë vetëm fillimi.

Ajo theksoi se dy vendet kanë bërë gjithçka çfarë është kërkuar nga ata për të nisur bisedimet për anëtarësim.

“Kjo krijon problem të madh në procesin e zgjerimit të BE-së. Kjo për shkak se këto dy vende edhe pse kanë bërë gjithçka nuk kanë nisur bisedimet dhe disa vende kandidate parashtruan pyetjen nëse duhet ta bëjnë të njëjtën gjë’, u shpreh Mogherini.

Ajo shtoi se nuk e din se sa i fuqishëm është trysnua ndërkombëtare ndaj Bullgarisë për ta heq veton ndaj Maqedonisë, por shpreson se do të funksionojë.

Reklama
Reklama

Në trend Lajme

Më shumë
Arrestohet shoferi i BMW-së në Prishtinë që u bë viral në internet - policia thotë se i figurojnë 225 gjoba në trafik

Arrestohet shoferi i BMW-së në Prishtinë që u bë viral në internet - policia thotë se i figurojnë 225 gjoba në trafik

Lajme
Vuçiq paralajmëroi vizitën në Kosovë, Kurti: Natyrisht se nuk do t’i jap leje, është i padëshiruar

Vuçiq paralajmëroi vizitën në Kosovë, Kurti: Natyrisht se nuk do t’i jap leje, është i padëshiruar

Lajme
Përplasje në debatin për raportet e ish-presidentit Rugova me UÇK-në

Përplasje në debatin për raportet e ish-presidentit Rugova me UÇK-në

Politikë
Salihaj: Rugova kishte presion të jashtëzakonshëm nga ndërkombëtarët të dalë me deklaratë kundër fillimit të luftës

Salihaj: Rugova kishte presion të jashtëzakonshëm nga ndërkombëtarët të dalë me deklaratë kundër fillimit të luftës

Lajme
Çfarë mesazhi u dha ambasadori Hill përfaqësuesve politikë të Luginës? Gjithçka nga intervista me Mustafin

Çfarë mesazhi u dha ambasadori Hill përfaqësuesve politikë të Luginës? Gjithçka nga intervista me Mustafin

Lajme
I dëmtuari tregon se Arsiq i tha ‘kape 25-vjeçarin e vrarë dhe tregoju terroristëve tjerë çka ka për t’iu ndodhur’

I dëmtuari tregon se Arsiq i tha ‘kape 25-vjeçarin e vrarë dhe tregoju terroristëve tjerë çka ka për t’iu ndodhur’

Drejtësi
Kalo në kategori