LAJMI I FUNDIT:

Miu në kopshtin zoologjik të San Diegos besohet të jetë më i moshuari në botë në moshën 9-vjeçare

Miu në kopshtin zoologjik të San Diegos besohet të jetë më i moshuari në botë në moshën 9-vjeçare

Zyrtarët e kopshtit zoologjik të San Diegos thanë se ata po e kërkojnë njohjen e rekordeve botërore të Guinness për një mi xhepi të Paqësorit që besohet të jetë më i moshuari në botë në moshën 9-vjeçare.

Aleanca e kafshëve të egra të kopshtit zoologjik të San Diegos, e cila drejton kopshtin zoologjik, tha se një mi xhepi i Paqësorit i quajtur Pat – për nder të aktorit Patrick Stewart – besohet të jetë miu më i vjetër i gjallë në botë në moshën 9 vjeç e 5 muaj.


Pat ka lindur në kopshtin zoologjik më 12 korrik 2013 dhe aleanca e kafshëve të egra tha se do të zhvillojë një ngjarje të veçantë më 8 shkurt për të festuar jetëgjatësinë e miut dhe përpjekjen për të siguruar titullin e rekordeve botërore Guinness si miu më i vjetër i gjallë në kujdesin e njeriut, raporton UPI, përcjell Telegrafi.

Një gjyqtar i Guiness World Records është planifikuar të marrë pjesë në ngjarje për të verifikuar moshën e Pat.

Miu i xhepit të Paqësorit është lloji më i vogël i miut në Amerikën e Veriut dhe kopshti zoologjik krijoi një program mbarështimi dhe rifutjeje për speciet në vitin 2012 për të ndihmuar në kompensimin e rënies së popullsisë.

Miu më i vjetër i cili është njohur ndonjëherë nga rekordet botërore Guiness ishte quajtur Fritzy dhe kishte vdekur në vitin 1985 në moshën 7 vjeç e 7 muaj. /Telegrafi/

Në trend Fun

Më shumë
Ke gabuar gjatë gjithë jetës: Një i ri tregoi se si hahen ëmbëlsirat Tic Tac, njerëzit janë të shokuar

Ke gabuar gjatë gjithë jetës: Një i ri tregoi se si hahen ëmbëlsirat Tic Tac, njerëzit janë të shokuar

Fun
Përplasja e ketrit dhe gjarprit

Përplasja e ketrit dhe gjarprit

Fun
Hajduti profesionist xhepash zbulon sekretet e vjedhjeve: Turistët janë objektivi i preferuar - kur duhet të jeni veçanërisht të kujdesshëm

Hajduti profesionist xhepash zbulon sekretet e vjedhjeve: Turistët janë objektivi i preferuar - kur duhet të jeni veçanërisht të kujdesshëm

Fun
Parashikimi i Baba Vangës për Evropën - po bëhet realitet?

Parashikimi i Baba Vangës për Evropën - po bëhet realitet?

Interesante
Familja përdori një dron për të gjetur qenin e tyre të humbur - e gjejnë në mesin e ‘një tufe grabitqarësh’

Familja përdori një dron për të gjetur qenin e tyre të humbur - e gjejnë në mesin e ‘një tufe grabitqarësh’

Interesante
Britanikja provoi për herë të parë byrekun - mësoni çfarë note i dha këtij ushqimi

Britanikja provoi për herë të parë byrekun - mësoni çfarë note i dha këtij ushqimi

Fun
Kalo në kategori