LAJMI I FUNDIT:

Mirësevini në shtator, historikisht muaji më i keq për tregun e aksioneve në Amerikë

Mirësevini në shtator, historikisht muaji më i keq për tregun e aksioneve në Amerikë

Nëse jeni një investitor i cili e njeh historinë e tregut të aksioneve në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, mund të tundohet të punojë në këtë muaj dhe do të fillonte të këndonit këngën e Green Day – “Wake Me Up When September Ends.”

Reklama

Muaji i nëntë është tradicionalisht më i keqi i vitit për tregun e aksioneve në Wall Street të SHBA-së, raporton cnn.

Tregu ishte ngritur pak të mërkurën në mëngjes, por S&P 500 ka rënë mesatarisht rreth 0.5 për qind gjatë muajit shtator, sipas Ryan Detrick, strategut kryesor të tregut për LPL Financial.

Aksionet kanë prirje të rriten, mesatarisht, gjatë çdo muaji tjetër – përveç një rënieje të lehtë në muajin shkurt – gjatë gjysmëshekullit të kaluar, transmeton Telegrafi.

Shtatori i vitit 2020 jetoi reputacionin e keq të këtij muaji. S&P 500 ra gati 4 për qind këtë muaj vitin e kaluar. Sigurisht, kjo doli të ishte vetëm një dështim i shkurtër në tubimin shpërthyes të bllokimit pas COVID-19.

Ky shtator ka potencialin të jetë gjithashtu një muaj i keq. Dhe aksionet tashmë janë në nivele rekord falë një brezi fitues shtatë mujor për S&P 500.

Megjithëse fitimet e korporatave janë rritur këtë vit, S&P 500 është ende duke u tregtuar me një raport çmimi/të ardhura që është shumë mbi mesataret e tij pesë dhe dhjetëvjeçare, sipas John Butters, analist i lartë i të ardhurave në FactSet.

Pse 2021 mund të jetë vit edhe më i ashpër për ekonominë?
Lexo po ashtu Pse 2021 mund të jetë vit edhe më i ashpër për ekonominë?

Rezerva Federale ka një takim gjatë këtij muaji rreth politikave ekonomike. Kryetari i Fed, Jerome Powell siguroi investitorët javën e kaluar se banka qendrore nuk do të zvogëlojë programin e saj të blerjes së bonove shumë shpejt. Por investitorët do të shikojnë çdo fjalë të Powellit për të dhënat e reja rreth zvogëlimit, transmeton Telegrafi.

Edhe shqetësimet për COVID-19 nuk janë zhdukur. Edhe pse është e vërtetë se qeveritë shtetërore dhe lokale mund të përpiqen të shmangin një raund tjetër të bllokimeve të rrepta, kompanitë e mëdha duke përfshirë Google (GOOGL), Apple (AAPL) dhe Facebook (FB) të gjitha i kanë vonuar kthimin e tyre në zyret e punës deri në vitin 2022.

Fillimi i një viti të ri shkollor gjithashtu ngre rreziqe të mëdha, veçanërisht pasi fëmijët nën moshën 12 vjeç ende nuk kanë të drejtë të marrin vaksina.

Tani që kemi marrë të gjitha lajmet e këqija, ia vlen të kujtojmë investitorët se blerja dhe shitja në bazë të muajit në kalendar nuk është domosdoshmërisht një ide e shkëlqyeshme. Për dikë është më mirë të qëndroni plotësisht investitor për të maksimizuar fitimet në vend që të përpiqeni të përcaktoni kohën e tregut.

Sigurisht, portofoli juaj mund të goditet gjatë rrugës, por shumica e investitorëve – madje edhe profesionistët – e kanë të vështirë, nëse jo të pamundur, të përcaktojnë në mënyrë perfekte fundet dhe majat e tregut.

Shtatori nuk duhet të jetë një muaj i vështirë për aksionet. Edhe pse çmimet e aksioneve u tërhoqën ndjeshëm shtatorin e kaluar, S&P 500 u mblodh në shtator të viteve 2017, 2018 dhe 2019.

Sipas të dhënave nga Bespoke Investment Group, tani ka pasur 15 breza fitues prej shtatë ose më shumë muajsh për S&P 500 që nga viti 1945. Historia tregon se aksionet shpesh ndërtohen në atë vrull.

Llogari e tregut të aksioneve për të miturit - ide e mirë apo e keqe?
Lexo po ashtu Llogari e tregut të aksioneve për të miturit - ide e mirë apo e keqe?

Bespoke vuri në dukje se ato breza fitues arritën të fitojnë dhjetë herë, me një rritje mesatare për S&P 500 prej 1.6 për qind në muaj pas një fitimi të shtatë radhazi.

Detrick i LPL pranoi se rënia e shtatorit mund të shmanget përsëri këtë vit – dhe se tubimi i tregut mund të vazhdojë për një kohë më të gjatë.

“Ne mbetemi në kampin që aksionet do të vazhdojnë të rriten dhe investitorët duhet të përdorin çdo dobësi si një mundësi për të shtuar në zotërimet e kapitalit bazë”, tha ai në një raport.

Detrick vuri në dukje se pas 14 serive më të fundit shtatë mujore fituese, S&P 500 ka shënuar fitime të mëtejshme gjatë gjashtë muajve të ardhshëm 13 herë, me një kthim mesatar prej 7.8 për qind gjatë asaj periudhe. /Telegrafi/