LAJMI I FUNDIT:

Ministrja Bajrami sulm personal ndaj Mustafës, i zbriti rrogën burrit

Ministrja Bajrami sulm personal ndaj Mustafës, i zbriti rrogën burrit

Ministria e Tregtisë dhe Industrisë, Hikmete Bajrami, ka sulmuar personalisht gjatë ditës së djeshme drejtorin e Telekomit të Kosovës, Agron Mustafën. Sipas saj, bordi dhe menaxhmenti i Telekomit duhet te jë japin përgjegjësi.

Por, mësohet se prapa këtij qëndrimi të ministres Hikmete Bajrami, fshihet një problem personal. Ristrukturimi i kryer nga Agron Mustafa i’a ka zvogëluar pagën dhe gradën burrit të ministres, si dhe nga drejtor që ka qenë më herët, nga ristrukturimi i’u ulë grada dhe u bë menaxher.


Ministrja e Tregtisë dhe Industrisë, Hikemete Bajrami, sulmoi dje deklarativisht gjatë mbledhjes së Qeverisë së Kosovës menaxhmentin dhe bordin e Telekomit të Kosovës, dhe kërkoi përgjegjësi për humbjen në Tribunalin e Arbitrazhit ndaj Z -Mobile, një sulm që siç merret vesh më shumë ka të bëjë me motivet personale të ministres, sesa me parimin e kërkesës së llogarisë.

Ministrja, në mbledhjen e qeverisë, tha gjithashtu se drejtuesit e Telekomit të Kosovës, duhet të japin përgjegjësi edhe për mosdhënjen e devidentes ndaj qeverisë së Kosovës, një fakt i paraqitur në mënyrë të shtrembër para qeverisë, për shkak se Telekomi i Kosovës ka paguar devidentën, ashtu siç e parasheh ligji.

Sulmi i ministres ndaj kësaj ndërmarrje publike, merret vesh se është bërë kryesisht për motive personale që ka ministrja e Tregtisë dhe Industrisë, Hikmete Bajrami ndaj drejtorit aktual të Telekomit të Kosovës, Agron Mustafa. Prej më pak se dy vite që ai është vendosur në këtë pozitë, burri i ministres së Tregtisë dhe Inustrisë, i cili dikur ishte Drejtor i Qendrës për Trajnime dhe Zhvillime në Telekomin e Kosovës, me ristrukturimin që është bërë, humbi titullin e Drejtorit dhe mbeti thjeshtë menaxher.

Ky ndërrim titujsh, pati edhe konsekuenca financiare, pasi rroga e burrit të ministres Bajrami, u zvogëlua për gati 300 euro, një vendim i cili duket se e ka nervozuar shumë ministren Bajrami. Një burim i joni i afët me ngjarjen, rrëfen për një presion të jashtëzakonshëm të ministres, e cila ka ushtruar ndikim të paligjshëm, për të përfituar personalisht, në këtë rast rritjen e gradës dhe pagën për burrin e saj, pagë e cila është rreth dy mijë euro, apo shprehur numerikisht 2000 mijë euro. ‘ Ministrja ushtroi një presion të jashtëzakonshëm, pasi edhe pozita e burrit të saj, që ishte Drejtor në Qendrën për Trjanime dhe Zhvillime u përfshi në ristrukturim.

Burri i saj humbi gati 300 euro dhe pozitën e Drejtorit. Ministrja u nervozua shumë nga ky fakt. Nuk di se çfarë është bërë më tutje”, tha një zyrtarë i lartë i afërt me ngjarjen. Ne kemi tentuar të kontaktojmë me të gjitha palët e përfshira në ngjarje, për të zbuluar arsyen e vërtetë të sulmit të ministres. Por asnjë nga palët, nuk ka pranuar të përgjigjet. Drejtori i Telekomit të Kosovës- Vala, Agron Mustafa, nuk ishte në gjendje të kthente përgjigje, edhe pse fillimisht kërkoi që pyetjet t’i dërgoheshin përmes emailit.

Ai më vonë nuk e ka hapur telefonin, njejtë siç ka vepruar edhe ministrja e Tregtisë dhe Industrisë, Hikmete Bajrami. Përveç ministres Bajrami që u revoltua me zvogëlimin e pagës së burrit të saj, pagë e cila gjithsesi është gjigante,- Dy mijë euro dhe është zvogëluar vetëm për 300 euro, edhe burri i saj, që është menaxher i Qendrës për Trajnim dhe Zhvillim, po përdor ndikimin e gruas së vet për të përfituar sa më shumë personalisht. Krerët e Sindikatës së Telekomit të Kosovës kanë treguar për një sjellje të pahijshme të tij.

Derisa personalisht ka pagë dy mijë euro dhe përdor ndikimin qeveritar për të mos u përfshirë në ristrukturim dhe zvogëlim, nga ana tjetër, propozon ulje page për punëtorët e Telekomit të Kosovës apo Qendrës për Trajnime dhe Zhvillime. ‘ Është e pahijshme prej një personi që merr dy mijë euro, i cili reagon keq përmes gruas së vet në pozitën e një ministreje, deri duke përdorur resurset qeveritare, të propozojë ulje page për punëtorët e thjeshtë./RTK/

Në trend Lajme

Më shumë
“Edhe ti mendon që Kurti është i rekrutuar i Serbisë”, “Unë nuk mendoj, unë e di” – përplasje mes Dibran Hoxhës dhe Lirim Mehmetaj

“Edhe ti mendon që Kurti është i rekrutuar i Serbisë”, “Unë nuk mendoj, unë e di” – përplasje mes Dibran Hoxhës dhe Lirim Mehmetaj

Lajme
Ndryshimet në skemën sociale, familjet në nevojë që kanë fëmijë mbi pesë vjeç mund të aplikojnë sërish për ndihmë financiare

Ndryshimet në skemën sociale, familjet në nevojë që kanë fëmijë mbi pesë vjeç mund të aplikojnë sërish për ndihmë financiare

Lajme
Zjarr në Spitalin e Përgjithshëm të Pejës, digjet dhoma me pajisje të Teknologjisë Informative

Zjarr në Spitalin e Përgjithshëm të Pejës, digjet dhoma me pajisje të Teknologjisë Informative

Lajme
Një vit nga sulmi i protestuesve serbë kundër ushtarëve të KFOR-it në Zveçan, komandanti Ulutash: Angazhimi ynë për sigurinë i palëkundur

Një vit nga sulmi i protestuesve serbë kundër ushtarëve të KFOR-it në Zveçan, komandanti Ulutash: Angazhimi ynë për sigurinë i palëkundur

Siguri
Goditi policin me veturë, arrestohet i dyshuari në Prizren

Goditi policin me veturë, arrestohet i dyshuari në Prizren

Kronika e Zezë
Zjarri në Spitalin e Pejës, policia jep detaje

Zjarri në Spitalin e Pejës, policia jep detaje

Lajme
Kalo në kategori