LAJMI I FUNDIT:

Ministria e Mbrojtjes sërish i reagon KDI-së për raportin: Lënduat integritetin tonë institucional, do të iniciojmë përgjegjësi ligjore

Ministria e Mbrojtjes sërish i reagon KDI-së për raportin: Lënduat integritetin tonë institucional, do të iniciojmë përgjegjësi ligjore
Reklama

Ministria e Mbrojtjes sërish ka reaguar ndaj rezultateve të raportit të Transparency International në fushën e Mbrojtjes dhe Sigurisë, të prezantuara nga Instituti Demokratik i Kosovës, e ku nuk është theksuar se raporti ka të bëjë me vitin 2018-2020.

Ministria e Mbrojtjes përmes një reagimi për media thekson se duke marrë parasysh mundësinë e natyrshme të lëshimit të paqëllimshëm, kanë kërkuar me shkrim nga autoritetet e KDI-së, sqarimin për publikun dhe mediat lidhur me datën e publikimit dhe periudhën që përfshin raporti përkatës.


“Meqë nga ana e KDI-së mungoi një gatishmëri e tillë, Ministria e Mbrojtjes, këtë qasje nga KDI e vlerëson si qasje e qëllimshme dhe tendencioze, si dhe do të iniciojë përgjegjësi ligjore institucionale”, thuhet në reagimin e Ministrisë.

Ministria e Mbrojtjes i reagon KDI-së: Raporti i Transparency International është për periudhën 2018-2020
Lexo po ashtu Ministria e Mbrojtjes i reagon KDI-së: Raporti i Transparency International është për periudhën 2018-2020

Lexoni të plotë reagimin e Ministrisë:

Më datën 16.11.2021, Instituti Demokratik i Kosovës (KDI), në konferencë për media, ka prezantuar rezultatet e Raportit të Transparency International në fushën e Mbrojtjes dhe Sigurisë, me titull

“Progresi i (pa)arritur – Ekstrakti për Kosovën”, (linku: https://kdi-kosova.org/wp-content/uploads/2021/11/TIDS-Kosovo-extract-SHQ.pdf ).

Nga përmbajtja e raportit përkatës, shohim se raporti është i publikuar në nëntor 2020, pra, përmban rezultatet e burimeve të hulumtuara të periudhës 2018-2020.

Mirëpo, në konferencë prezantuesja nuk theksoi periudhën kohore që përfshinë raporti përkatës (linku: https://www.youtube.com/watch?v=t3HPSQozMsE), për çka lë të nënkuptohet se përfshinë edhe periudhën e deritashme, pra edhe vitin 2021.

Andaj, si institucion reagojmë ndaj kësaj qasje që lë hapësirë të paragjykimit nga ana e publikut edhe për performancën e Kabinetit të ri të Ministrisë së Mbrojtjes dhe pa kurrfarë baze, lëndon seriozisht integritetin tonë institucional para qytetarëve.

Duke pasur parasysh mundësinë e natyrshme të lëshimit të paqëllimshëm, ne kemi kërkuar me shkrim nga autoritetet e KDI-së, sqarimin për publikun dhe mediat lidhur me datën e publikimit dhe periudhën që përfshin raporti përkatës.

Meqë nga ana e KDI-së mungoi një gatishmëri e tillë, Ministria e Mbrojtjes, këtë qasje nga KDI e vlerëson si qasje e qëllimshme dhe tendencioze, si dhe do të iniciojë përgjegjësi ligjore institucionale.

Një ndër qëllimet kryesore strategjike të ministrit Mehaj është fuqizimi i qeverisjes së mirë, integritetit dhe kredibilitetit institucional, me forcimin e mekanizmave të kontrollit të brendshëm.

Gjithashtu, një ndër parimet kryesore të punës në Ministrinë e Mbrojtjes, që është top-prioritet nga Kabineti Mehaj është forcimi i mekanizmave të transparencës dhe llogaridhënies institucionale para shoqërisë civile, OJQ-ve dhe mediave dhe mbi të gjitha para qytetarëve të vendit, krahas mekanizmave e autoriteteve zyrtare vendore, partnere e ndërkombëtare.

Prandaj, ne jemi të hapur maksimalisht në çdo kohë dhe rrethanë, për secilin çështje nga ana e palëve të interesuara, por duke mos heshtur ndaj të pavërtetave që dëmtojnë imazhin dhe kredibilitetin tonë para qytetarëve dhe partnerëve tanë”. /Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Pas arrestimit të Naim Murselit, familja e tij anulon të pamën për Liridonën e vrarë

Pas arrestimit të Naim Murselit, familja e tij anulon të pamën për Liridonën e vrarë

Lajme
Fjalët e Besart Istrefit në gjykatë - i dyshuar për grabitjen e argjendarisë në Suharekë

Fjalët e Besart Istrefit në gjykatë - i dyshuar për grabitjen e argjendarisë në Suharekë

Drejtësi
Dorasi ka deklaruar se është paguar nga Naim Murseli për vrasjen e Liridona Murselit

Dorasi ka deklaruar se është paguar nga Naim Murseli për vrasjen e Liridona Murselit

Drejtësi
Naim Murseli dyshohet se pagoi 30 mijë euro për vrasjen e gruas së tij

Naim Murseli dyshohet se pagoi 30 mijë euro për vrasjen e gruas së tij

Drejtësi
Prokuroria konfirmon arrestimin e Naim Murselit dhe dorasit të Lirodona Murselit

Prokuroria konfirmon arrestimin e Naim Murselit dhe dorasit të Lirodona Murselit

Drejtësi
Arrestimi i Naim Murselit, Pacolli i shokuar: E pabesueshme dhe e trishtueshme

Arrestimi i Naim Murselit, Pacolli i shokuar: E pabesueshme dhe e trishtueshme

Lajme
Kalo në kategori