LAJMI I FUNDIT:

Ministria e Mbrojtjes në Shqipëri shpërndan 10 milionë dollarë për përballimin e emergjencave civile

Ministria e Mbrojtjes në Shqipëri shpërndan 10 milionë dollarë për përballimin e emergjencave civile

Ministria e Mbrojtjes në Shqipëri ka shpërndarë një fond prej 10 milionë dollarësh për bashkitë e vendit për përballimin e emergjencave civile.

Reklama

Lajmi u bë i ditur sot në një postim në Facebook nga Ministri i Mbrojtjes, Niko Peleshi.

“Ky fond u është shpërndarë të 61 bashkive të Republikës së Shqipërisë, bazuar në peshën specifike që zë buxheti i tyre ndaj totalit të buxhetit të gjitha bashkive dhe ndihmon këto njësi në përmbushjen e detyrimeve të tyre në kuadër të reduktimit të riskut nga fatkeqësitë dhe mbrojtjen civile”, ka thënë Peleshi.

Megjithatë, ky është vetëm fondi që u akordohet bashkive nga buxheti i shtetit, pasi sipas ligjit njësitë e vetëqeverisjes vendore mund të planifikojnë fonde të tjera shtesë nga nga të ardhurat e veta vendore, nga fondet që u vijnë drejtpërdrejt nga ndarja e taksave dhe tatimeve kombëtare, huamarrja vendore, donacionet etj, tha ministria në një njoftim për shtyp. /Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Reagimi i Listës Serbe me pretendime të çuditshme për sulmin në veri të Kosovës

Reagimi i Listës Serbe me pretendime të çuditshme për sulmin në veri të Kosovës

Lajme
Çka përmban dokumenti i Radojçiqit,i cili u gjet gjatë aksionit në veri?

Çka përmban dokumenti i Radojçiqit,i cili u gjet gjatë aksionit në veri?

Lajme
Gjendet i vdekur edhe një sulmues tjetër në veri

Gjendet i vdekur edhe një sulmues tjetër në veri

Lajme
Shtypi gjermanofon raporton gjerësisht për zhvillimet në Kosovë

Shtypi gjermanofon raporton gjerësisht për zhvillimet në Kosovë

Lajme
Pretendimet e Listës Serbe: Do të kërkojmë hetim për vrasjen e së paku dy serbëve pasi janë dorëzuar

Pretendimet e Listës Serbe: Do të kërkojmë hetim për vrasjen e së paku dy serbëve pasi janë dorëzuar

Personat e tjerë dyshohet se u larguan në këmbë nga hapësirat e manastirit – drejtori i policisë jep detaje për aksionin e djeshëm te Manastiri i Banjskës

Personat e tjerë dyshohet se u larguan në këmbë nga hapësirat e manastirit – drejtori i policisë jep detaje për aksionin e djeshëm te Manastiri i Banjskës

Lajme
Kalo në kategori