LAJMI I FUNDIT:

Ministria britanike e Mbrojtjes: Rusia po përpiqet të dezinformojë rreth municionit që po dërgojmë në Ukrainë

Ministria britanike e Mbrojtjes: Rusia po përpiqet të dezinformojë rreth municionit që po dërgojmë në Ukrainë

Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar (MM) thotë se Vladimir Putin “qëllimisht po përpiqet të dezinformojë” duke kritikuar publikisht vendimin e saj për të dërguar municion që përmban uranium të varfëruar në Ukrainë.

Reklama

Presidenti rus tha se Moska do të reagonte ashpër nëse Britania e Madhe do ta bënte këtë veprim, për të cilin ai pretendon se Perëndimi po dërgon armë që përmbajnë komponentë bërthamorë drejt Ukrainës.

Ministria e Mbrojtjes ka konfirmuar se do të dërgojë predha të uraniumit të varfëruar’ në Ukrainë, duke shtuar se ushtria britanike e ka përdorur materialin në predhat e saj “për dekada”.

“Është një komponent standard dhe nuk ka të bëjë me armët apo aftësitë bërthamore”, njoftoi Ministria e Mbrojtjes dhe shtoi, “Rusia e di këtë, por qëllimisht po përpiqet të dezinformojë”.

Predhat janë shumë efektive në shkatërrimin e tankeve moderne dhe automjeteve të blinduara, tha ministria, raporton skynews.

Ai shtoi se kërkimet shkencore tregojnë se çdo ndikim në shëndetin personal dhe mjedisin nga përdorimi i municioneve të uraniumit të varfëruar “ka të ngjarë të jetë i ulët”. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Droni vëzhgues filmon momentin kur artileria ukrainase shkatërron makinerinë luftarake të rusëve në Bakhmut

Droni vëzhgues filmon momentin kur artileria ukrainase shkatërron makinerinë luftarake të rusëve në Bakhmut

Evropa
Protestat në Beograd, analistja amerikane: Egoja e Vuçiqit s'po mund ta pranojë që miliona serbë nuk mund ta durojnë atë

Protestat në Beograd, analistja amerikane: Egoja e Vuçiqit s'po mund ta pranojë që miliona serbë nuk mund ta durojnë atë

Serbia
Kreu i Wagner-it: Ushtria ruse u përpoq të hidhte në erë luftëtarët e mi

Kreu i Wagner-it: Ushtria ruse u përpoq të hidhte në erë luftëtarët e mi

Evropa
Zelensky: Jemi gati për kundërofensivë

Zelensky: Jemi gati për kundërofensivë

Evropa
Çfarë dimë për sulmet brenda territorit të Rusisë?

Çfarë dimë për sulmet brenda territorit të Rusisë?

Evropa
Shoferi i kamionit humb kontrollin, futet në kahjen e kundërt – godet dhjetëra vetura në Shën Petersburg

Shoferi i kamionit humb kontrollin, futet në kahjen e kundërt – godet dhjetëra vetura në Shën Petersburg

Evropa
Kalo në kategori