LAJMI I FUNDIT:

Ministri rus i Mbrojtjes pyetet se kur do të përfundojë lufta në Ukrainë, ai largohet dhe nuk përgjigjet – pamjet bëhen virale

Ministri rus i Mbrojtjes pyetet se kur do të përfundojë lufta në Ukrainë, ai largohet dhe nuk përgjigjet – pamjet bëhen virale

Ministri rus i Mbrojtjes, Sergei Shoigu, gjatë një interviste dhënë për televizionin rus Zvezda që është në pronësi të ministrisë ruse të Mbrojtjes, është pyetur sesi do të përfundojë lufta në Ukrainë, ku ai me një dozë ironie tha se “çdo luftë përfundon me paqe”.

Reklama

Por kur gazetari e pyeti se kur pritet të ndodhë kjo paqe në Ukrainë, Shoigu nuk është përgjigjur dhe thjesht është larguar nga gazetari, transmeton Telegrafi.

Analistët perëndimorë thonë se presidenti rus Vladimir Putin ka të ngjarë ta zvarritë luftën sa më gjatë që të jetë e mundur, me shpresën se mbështetja perëndimore për Ukrainën do të dobësohet.

A ka filluar kundërsulmi i madh ukrainas?
Lexo po ashtu A ka filluar kundërsulmi i madh ukrainas?

“Vladimir Putin nuk ka plane të menjëhershme për paqen në Ukrainë, dhe për këtë arsye Perëndimi duhet të përgatitet për të ofruar ndihmë për Kievin për një kohë të gjatë”, paralajmëroi Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg në një intervistë për Guardian.

“Lufta e ashpër e përqendruar rreth Bakhmutit tregon se Rusia është e gatshme vetëm të hedhë mijëra e mijëra trupa, të shkaktojë shumë viktima për përfitime minimale”, shtoi shefi i NATO-s.

“Presidenti Putin nuk po planifikon paqen, ai po planifikon më shumë luftë,” vazhdoi Stoltenberg, duke theksuar se Rusia po rrit prodhimin industrial ushtarak dhe “u afrohet regjimeve autoritare si Irani, Koreja e Veriut dhe të tjerët, në përpjekje për të marrë më shumë armë”. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Mediet serbe gënjejnë rreth postimit të Hajrullahut për protestën kundër Vuçiqit në Beograd

Mediet serbe gënjejnë rreth postimit të Hajrullahut për protestën kundër Vuçiqit në Beograd

Serbia
Kreu i inteligjencës ukrainase pranoi rolin e tij në sulmin në urën e Krimesë

Kreu i inteligjencës ukrainase pranoi rolin e tij në sulmin në urën e Krimesë

Evropa
Kreu u Wagnerit rus kërcënon Kremlinin: Do të merrni shuplakë nga populli

Kreu u Wagnerit rus kërcënon Kremlinin: Do të merrni shuplakë nga populli

Evropa
Gazetarja serbe Rankoviq tregon se si mediet e afërta me Vuçiqin raportuan rrejshëm rreth gjendjes në veri të Kosovës

Gazetarja serbe Rankoviq tregon se si mediet e afërta me Vuçiqin raportuan rrejshëm rreth gjendjes në veri të Kosovës

Serbia
Balotazhi në Turqi, Erdogan apo Kiliçdaroglu? Kutitë e votimit janë mbyllur, pritet numërimi i tyre

Balotazhi në Turqi, Erdogan apo Kiliçdaroglu? Kutitë e votimit janë mbyllur, pritet numërimi i tyre

Turqia
Ukrainasit shpërndajnë pamjet ku rojat kufitare rrëzojnë dronin rus

Ukrainasit shpërndajnë pamjet ku rojat kufitare rrëzojnë dronin rus

Evropa
Kalo në kategori