LAJMI I FUNDIT:

Minatorët e Trepçës në ditën e dytë të grevës, paralajmërojnë ngujim në minierë (Video)

Minatorët e Trepçës në ditën e dytë të grevës, paralajmërojnë ngujim në minierë (Video)

Minatorët e Trepçës kanë hyrë  në ditën e dytë të grevës së përgjithshme, në shenjë pakënaqësie për indiferencën e institucioneve të Kosovës. Ata kërkojnë rritjen e pagave 20 për qind, mos pranimin e punëtorëve pa konkurs dhe takim me Bordin e Trepçës.

Reklama

Sabri Ismajli, njëri nga minatorët e Trepcës, gjersa tregon kërkesat e tyre, nuk mund t’i mbaj lotët.

Thotë se ndër kërkesat e tjera, duan edhe ngritje të pagës për 20%. Shton se kanë kaluar 3 muaj prej kur qeveria u zotua të plotësojë kërkesat e tyre.

“Edhe ne minatorët jemi punëtor të këtij shteti. Edhe ne i kemi kërkesat tona legjitime e sociale. Kemi kërkuar ngritje të pagës prej 20%”, thotë për RTV Dukagjinin, Sabri Ismajli.

Nga këshilli i punëtorëve Ferid Neziri, poashtu përlotet teksa tregon se nuk përjashtohet mundësia që në shenjë revolte për moszbatimin e kërkesave të tyre, të ngujohen në minierë.

“Mund të ndodhin masa më radikale. Minatorët mund të ngujohen në minierë”, tha Ferid Neziri.

Pas këtij emocioni, deklaratën e tij e vazhdoi Isuf Beqiri, poashtu nga Këshilli i Punëtorëve. Ai akuzon të gjitha qeverisjet e deritanishme për mospërfilljen e kërkesave të minatorëve.

“Thaçi ka qenë dy mandate, nuk ka bërë asgjë për ne, Isa Mustafa njëjtë, tash as Ramushi nuk po bën asgjë.”, tha Isuf Beqiri.

Ndërkaq rrëfen edhe për një minator i cili kishte vdekur në vendin e punës, mirëpo familja e tij nuk gëzon benificione nga qeveria.

“Më është mbytur dhëndri para gjashtë viteve. Më vjen keq të them, ka shkuar si ta kishin ngrënë ujqërit. Ka marrë 15 mijë euro edhe tash fëmijët e tij nuk e gëzojnë asnjë cent”, thotë Isuf Beqiri, nga Këshilli i Punëtorëve.

Beqiri tregon edhe për kushtet e rënda të punës, me të cilat përballen minatorët.

RTV Dukagjini ka kontaktuar edhe me Ministrinë e Zhvillimit Ekonomik, për të marrë qëndrimin e saj rreth kërkesave dhe grevës së minatorëve të Trepcës, mirëpo këta të fundit refuzuan të përgjigjen. /RTV Dukagjini/Telegrafi/


Në trend Lajme

Më shumë
Kurti për situatën në veri: S'kam marrë ultimatum - gjërat nuk zgjidhen me trysni

Kurti për situatën në veri: S'kam marrë ultimatum - gjërat nuk zgjidhen me trysni

Lajme
Mustafa: Në vitin 2020 prishëm koalicionin me VV-në për të evituar konfrontimin me ShBA-të, vepruam mirë por e paguam shtrenjtë

Mustafa: Në vitin 2020 prishëm koalicionin me VV-në për të evituar konfrontimin me ShBA-të, vepruam mirë por e paguam shtrenjtë

Lajme
Të gjitha vendimet që u morën në mbledhjen e Qeverisë

Të gjitha vendimet që u morën në mbledhjen e Qeverisë

Lajme
'Trupin e treta në acid', gjenden pas 9 vitesh eshtrat e shqiptares së zhdukur

'Trupin e treta në acid', gjenden pas 9 vitesh eshtrat e shqiptares së zhdukur

Lajme
Nga masat e ashpra për Kosovën te shpallja “non grata” për Kurtin dhe Sveçlën, Euronews Albania publikon pikat e sanksioneve të mundshme

Nga masat e ashpra për Kosovën te shpallja “non grata” për Kurtin dhe Sveçlën, Euronews Albania publikon pikat e sanksioneve të mundshme

Lajme
Mbi 31 mijë lindje brenda dhe jashtë Kosovës gjatë vitit të kaluar - këta janë emrat më të përdorur

Mbi 31 mijë lindje brenda dhe jashtë Kosovës gjatë vitit të kaluar - këta janë emrat më të përdorur

Sociale
Kalo në kategori