Kompania Microsoft ka ndaluar shitjet e laptopëve Huawei MateBook X Pro në dyqanet e saj online pasi kompania kineze u vu në listën e zezë të Qeverisë amerikane.

Vendimi vjen pas lajmeve se Google do të ndalonte përdorimin e Android dhe shërbimeve të kompania për Huawei, përcjell Telegrafi.

Megjithatë mbetet për t’u parë nëse Microsoft do të bllokojë përditësimet e laptopëve Huawei me Windows 10 të instaluar.

MateBook X Pro është hequr nga dyqani online i Microsoft gjatë fundjavës, ku me këtë veprim kompania po i bindet kërkesave të qeverisë Amerikane për të ndaluar së bëri biznes me kompaninë.

Frika se kompania mund të bllokojë plotësisht përditësimet e Windows 10 është shtuar pas këtij veprimi.

Google pezullon biznesin me Huawein, nuk ka më Google Play, Youtube dhe Gmail Google pezullon biznesin me Huawein, nuk ka më Google Play, Youtube dhe Gmail

Në fund të javës së kaluar, Administrata e presidentit amerikan Donald Trump e vendosi Huawei Technologies Co Ltd në listën e zezë tregtare, duke zbatuar menjëherë kufizime që do ta bëjnë jashtëzakonisht të vështirë për kompaninë të bëjë biznes me homologët amerikanë. /Telegrafi/